Samsun Haber: 3 genç kadından biri işsiz

Samsun Haber: SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, 'Türkiye'de her 3 genç kadından biri eğitimsiz ve işsiz. Kadının toplumdaki geleneksel rolü annelik, iş hayatına da engel olabiliyor' dedi

 3 genç kadından biri işsiz

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’na (TURKONFED) bağlı Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanı Münevver Uğurlu, kadının iş hayatına katılım oranının çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek, bu durumdan dolayı gönüllü olarak çalışmalara başladıklarını dile getirdi. Türkiye’de her 3 genç kadından birinin işsiz olduğuna dikkat çeken Uğurlu, geleneksel annelik rolünün iş hayatına da engel olabildiğini söyledi.

ORAN YÜZDE 30’LARDA

Başkan Uğurlu, dernek olarak sürekli kendilerini geliştirdiklerini ve çalışma ağlarını genişlettiklerini kaydetti. Uğurlu, “Ülkemizde nüfusun yarısı olan kadının iş gücüne katılması gerekiyor. Ancak böylelikle gelişmişliğimizi sürdürülebilir hale getirebiliriz. Teknoloji ile birlikte yaratılan iş alanları sayesinde istihdam açığı kapatılabilir. Kamu kaynaklarının tahsisi ve özel sektör yatırımlarının yönlendirilmesi ile diğer birçok alandaki politika ve stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir referans niteliği taşıyor. Türkiye’de istihdama katılan kadın oranı yüzde 30’larda seyrediyor. Kadın, dünyadaki işin yüzde 66’sını yapıyor. Dünya gelirinin sadece yüzde 10’u kadınlardan sağlanıyor. Kadın-erkek ücret eşitsizliği, kayıt dışı istihdam, Türkiye’de her 3 genç kadından biri eğitimsiz ve işsiz. Kadının toplumdaki geleneksel rolü annelik, iş hayatına da engel olabiliyor” şeklinde konuştu.

MUTLULUK VERİCİ BİR OLAY

TURKONFED’in 2007’de kadın sorunları ve çözümleri adı altında uzmanlar tarafından çalışma yapıldığını ifade eden Uğurlu, bu çalışmanın daha sonra iki cilt kitap haline getirildiğini kaydetti. 2017’de ise bu bilgilerin güncellenerek, iki fazın açıklandığını dile getiren Başkan Uğurlu, “Sorunların başında kreş, hasta ve yaşlı bakımı geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kurum ve kuruluşlara kreş açılması için çalışma yapıldığını açıkladı, bu mutluluk verici bir olay… Bu güzel çalışmalar kadının istihdamda sürekliliği açısından sevindirici. Karar mekanizmalarında kadın sayımız çok düşük. Kadınlarımızın karar mekanizmalarında görev almaları sorunların azalmasına katkı sağlayacak. Kadın sorunlarının çözülmesi ise ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

2 Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

3 Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

Samsun'da acı ölüm!

4 Samsun'da acı ölüm!

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

5 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsunspor için karar günü

6 Samsunspor için karar günü

Şirinler daha güçlü geliyor

7 Şirinler daha güçlü geliyor

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

8 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

9 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

10 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp


SIRADAKİ HABER