HaberlerSamsun HaberleriEngeller kaldırılmalı

Engeller kaldırılmalı - Samsun Haberleri

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye'de kadınların siyasette temsiliyetlerinin yeterli olmadığını belirterek, 'Kadınlarımızın siyaset yapmalarının önündeki engeller kaldırılmalı ve üreten kadınlarımız siyasette aktif rol almalı' dedi

Engeller kaldırılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP Genel Merkezi Kadın Kolları tarafından organize edilen 5 Aralık Eşitlik ve Adalet Kadın buluşmasında kadınları yalnız bırakmadı.

TOPLUMUN YÜKÜNÜ KADIN TAŞIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet yönetimiyle kadınların birçok hakka sahip olduğunu ifade eden Zeybek, "1934 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin öncülüğünde kadınlarımız seçme ve seçilme hakkına kavuştu. Türk kadınını kazanımları Atatürk Devrim ve İlkeleri doğrultusunda gerçekleşti. Toplumda, aile içinde fedakârlıkları eşit paylaşan ve aile içinde en ağır yükü taşıyan kadınlarımız geç de olsa seçme ve seçilme hakkına CHP döneminde kavuştu. Kadınlarımız bu toplumun en ağır yükünü taşıyan anamız, eşimiz, bacımız ve kızlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum" dedi.

ENGELLER KALKMALI

Toplumun gelişmesinde önemli görevler üstlenen kadınların siyasette temsiliyet anlamında yeterli olmadığını kaydeden Zeybek, "Kadınlarımızın her platformda daha fazla temsil edilmesi için partimizin uyguladığı kadın kotasını doğru buluyorum. Kadınlarımızın siyaset yapmalarının önündeki engeller kaldırılmalı. Siyasetin her alanında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, yerel yönetimlerin her kademesinde daha fazla temsil edilmeleri gerekiyor. Toplumun üretken insanları kadınlarımızın siyasette etkin görev almaları, ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}