Samsun Haber: Vali Yardımcısı Hakan Kubalı: 'Araziler ranta kurban edilmemeli'

Samsun Haber: Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 'Dikilebilir ve sulanabilir tarım arazilerini rant kavgasına kurban etmemeliyiz. Bu arazileri korumalıyız' dedi

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı: 'Araziler ranta kurban edilmemeli'

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Sürdürülebilir Sulama Yönetimi konulu panel düzenlendi. Panelde Tarım Bakanlığı'nın Sulama Konusundaki Politika ve Stratejileri, Basınçlı Sulama Sistemleri ve Doğru Kullanım Yöntemleri, Yüzey Sulama Sistemleri, Devlet Su İşleri'nin Sulama Sahaları, İşletme ve Bakım Başmühendislikleri Hizmetleri, Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Zirai Meteoroloji, Sulama Şebekelerinin İşletilmesi konuları konuşuldu.

SUYA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, suyun temel yaşam kaynağı olduğunu ifade ederek, dünya üzerinde dikilebilir tarım arazilerinin çoğunun sulama imkanından yoksun olduğunu söyledi. Kubalı, “Ancak Avrupa’daki durum daha farklı, Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi su yönetimi konusunda çok başarılı. Ülkemizde ise tarım arazilerinin 3’te birinden biraz fazlasını sulama imkanına kavuşturmuşuz. Bu hiç iç açıcı bir tablo değil, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ‘Köylü milletin efendisidir’ diyerek köylüye yönelmiştir. Su yönetimini bilimsel bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Günümüzün gerçekleri ise başka günümüzde rant savaşları yapılıyor. Arazilerin kıymeti çok büyük ve su az, küresel ısınmayla birlikte önümüzdeki tablo aydınlatıcı değil. Ancak henüz kaybetmiş değiliz, Türkiye olarak şansımız var. Su yönetimi konusunda ülkemizin geleceğini ve bu gününü kurtarmak için suya sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

PIRLANTA DEĞERİNDE

Türkiye’nin dünya üzerinde yer alan en değerli arazilerden biri olduğunu vurgulayan Kubalı, “Memleketimiz tarım beşiği ve sulama imkanlarımız da çok ama biz suyu gerektiği gibi kullanamıyoruz. Bu konuda yeterli bilince de sahip değiliz, hemen su kanunu çıkmalı” dedi. Su yönetimi konusunda halkın bilince sahip olması gerektiğine dikkat çeken Kubalı, “Dikilebilir ve sulanabilir tarım arazilerini rant kavgasına kurban etmemeliyiz. Bu arazileri korumalıyız. Su yönetimi konusunda ilimizde uygulanan çok başarılı çalışmalar var. Çarşamba ve Bafra ovaları, her ikisi de eşi benzeri olmayan ovalardır ve sulama imkanına da sahip. Dünyanın sayılı nehirleri buralardan geçiyor. Bizim yapmamız gereken ise buraları korumak, biz neden bu ovaları dünyanın en verimli ovaları yapmayalım. Bu ovaların her biri pırlanta değerinde, yeter ki sahip çıkmasını bilelim. Türk mühendislerine inancımız tam” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

1 Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

2 Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

3 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da acı ölüm!

4 Samsun'da acı ölüm!

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

5 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Şirinler daha güçlü geliyor

6 Şirinler daha güçlü geliyor

Samsunspor için karar günü

7 Samsunspor için karar günü

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

8 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor

9 Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

10 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu


SIRADAKİ HABER