Samsun Haber: Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Levent Kuruoğlu: 'Memur maaşı eridi'

Samsun Haber: Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Levent Kuruoğlu, enflasyonun yüzde 12,98'lik oranla 2003 yılından bu yana en yüksek orana çıktığını belirterek, 'Bu her memur için kayba neden olurken, bu erimeye 2017 yılının aralık ayında gerçekleşecek enflasyon da eklenecek ve mağduriyet daha da büyüyecek' dedi

 Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Levent Kuruoğlu: 'Memur maaşı eridi'

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Levent Kuruoğlu, TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı TÜFE oranlarının Türkiye ekonomisinin alarm sinyalleri verdiğini söyledi. Kuruoğlu, "Yıllık enflasyon yüzde 12,98’le 2003 yılından beri en yüksek orana çıktı. Bugün gelinen noktada memur ve emekliye yapılan maaş zamlarının gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldığı ortaya çıktı. Yalnızca 2016 Kasım-2017 Kasım arasındaki bir yıllık sürede maaşlar yüzde 2,86 oranında erimiş oldu" ifadelerini kullandı.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Kasım ayında gerçekleşen maaş kaybına 2017 yılının aralık ayında gerçekleşecek enflasyon rakamlarının da eklenerek mağduriyetin daha da büyüyeceğini söyleyen Kuruoğlu, "Bu oran her memur için farklı olmakla birlikte aylık ortalama 85 liralık bir kayba neden oluyor. Yani bugün memur ve emeklilerimizin maaşı, alım gücü bakımından 2016’nın Kasım ayına göre ortalama 85 lira geriye düştü. Bu rakamlar dikkate alındığında aralık ayında enflasyon sıfır bile olsa memur ve emeklilere yeni yılın ocak ayında yüzde 0,97 oranında enflasyon farkı verilmesi gerekecek. Ancak her yıl hedeflenen enfasyonla gerçekleşen enflasyon rakamları farklı. Bu hesap nasıl yanlış yapılabiliyor anlamak çok güç. Ülke ekonomisinin kalbi Merkez Bankası bile 2017 enflasyon tahmini yüzde 9,8 olarak revize etti. Oysa şu anda bile yıllık enflasyon yüzde 12,98. Dolayısıyla enflasyondaki hata payı yüzde 160 olmuştur. Bu, hiç kimsenin kabullenemeyeceği bir durum" diye konuştu.

ORANLAR GÜNCELLENMELİ

2018 yılında da hedeflenen yüzde 5'lik enflasyonun çok daha yüksek çıkacağını görmek için kahin olmak gerekmediğini kaydeden Kuruoğlu, "Bu tahminlerde ve hedeflerdeki her sapma, memur maaşlarına yapılması planlanan zamları doğrudan etkiliyor. Her yanlış hesap maaşlarımızın cebimizden uçup gitmesine neden oluyor. Dolayısıyla yol yakınken bütçede, 2018 için hedeflenen enflasyonun gerçekçi bir rakama çekilmesi ve aynı oranda memur ve emeklilere yapılacak maaş zamlarının da güncellenmesi, milyonlarca vatandaşımızın önümüzdeki yıl rahat bir nefes alması için bir mecburiyet" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

1 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

2 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Kadroda önemli eksikler

3 Kadroda önemli eksikler

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

4 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

İşte derbi istatistikleri

5 İşte derbi istatistikleri

Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

6 Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

Külliyen zarar...

7 Külliyen zarar...

Gelin kına gecesini hastanede geçirdi

8 Gelin kına gecesini hastanede geçirdi

Derbide 44. randevu

9 Derbide 44. randevu

Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz

10 Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz


SIRADAKİ HABER