HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Cumhuriyet kadın için kurtuluş'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Cumhuriyet kadın için kurtuluş' - Samsun Haberleri

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Türkiye'de kadınlara 5 Aralık 1935'te seçme ve seçilme hakkı tanınmasıyla ikinci sınıf vatandaş olmaktan asli unsur haline geldiğini söyleyerek, 'Cumhuriyet kadınlar için kurtuluş zemini oldu' dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Cumhuriyet kadın için kurtuluş'

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmesinin 83. yıl dönümü olan 5 Aralık nedeniyle bir açıklama yayımladı.

KIYMET BİLİNMELİ

Türk kadınının yüzlerce yıllık esaretinin, Cumhuriyet devrimiyle ortadan kalktığını belirten Akcagöz, "Cumhuriyeti ve onun getirdiği çağdaş değerleri, kadınlarımız, erkeklerden daha fazla savunmak zorunda. Cumhuriyet devriminin bilhassa kadınlarımız için getirmiş olduğu yenilikler ve haklar, bu devrimin özellikle kadınlar için bir kurtuluş zemini oluşturduğunu söylememizi kolaylaştırıyor. Kadın, ikinci sınıf vatandaş olmaktan, asli unsur haline, Cumhuriyetle birlikte geldi. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınlara güveninin eseri. Alınan bu kararın, Türk kadınına dönem itibariyle sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiş olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Türk kadınının çarşaf ve peçeden kurtulması, sadece şekli yönüyle ele alınamaz. Önce belediye seçimlerinde, sonrasında da milletvekili seçimleri için kadınlara tanınan seçilme hakkı, birçok medeni ülke kadınından önce Türk kadınına tanındı. Türk kadını bunun kıymetini bilmeli. Aksi halde kendisini bekleyen son, karanlıktan ötesi değil” dedi.

SIRADAKİ HABER
}