HaberlerKaradeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Yurdun büyük bölümünde kendini gösteren kar yağışı Karadeniz bölgesinde de etkili oluyor.

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun'un yüksek kesimleri beyaza büründü

Samsun'da Salı gününden itibaren etkili olan soğuk ve yağışlı havayla birlikte şehrin yüksek kesimleri beyaza büründü. 

Soğuk ve yağışlı hava yüksek kesimlerde kar şeklinde etkisini gösterdi. Samsun şehir merkezine bakan dağların zirveleri beyaz örtüyle kaplandı. 

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünden son hava tahminleri hakkında yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre, bölge geneli bugün itibariyle çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışların kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde ise, kar ve karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bugün hava sıcaklığının ise 2 ila 4 derece arasında azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, batı ve kuzeybatı yönlerinden orta kuvvette, kıyı kesimlerde yer yer kuvvetli esmesi bekleniyor. Özellikle yağışların, Samsun ve Ordu çevrelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olması beklenirken, yağışların sebep olabileceği ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü ayrıca gece saatlerinde gizli don ve buzlanma olaylarına karşı da uyarıda bulundu.

Bolu'da kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı

Bolu'da dün başlayıp aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle, kent merkezinde kar kalınlığı yer yer 25 santimetreye ulaştı. 

Bolu Belediyesi'ne ait 6 küreme ve tuzlama aracı ile 60 personel, karla mücadele çalışmasını sürdürüyor. 

Ayrıca, 100 temizlik işçisi ile kentin işlek caddelerinde kar temizleme çalışması yapılıyor.

Karabük'te yüksek kesimler beyaza büründü

Karabük'te gece başlayan ve etkili olan kar yağışı nedeniyle yüksek kesimler beyaz büründü. 

Karabük-Bartın karayolunun bin 30 rakımlı Ahmetusta Geçidi'nde etkili olan kar yağışının ulaşımı aksatmaması için karayolları ekipleri tarafından tuzlama ve küreme çalışması yapıldı. 

Yer yer sis görülen karayolunda, yetkililer sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Düzce'de 54 köy yolu ulaşıma kapandı

Düzce'de yoğun kar yağışı nedeniyle 54 köy yolu ulaşıma kapandı. Yığılca ilçesinde de eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte iki gündür aralıklarla devam eden kar yağışının gece saatlerinde etkisini artırdığı, yağışın bugün de gün boyu devam edeceği belirtildi.

Olumsuz hava şartları nedeniyle merkezde 22, ilçelerden Kaynaşlı'da 10, Çilimli'de 5, Gümüşova'da 4, ve Yığılca'da 13 olmak üzere 54 köy yolunun ulaşıma kapandığı ifade edilen açıklamada, İl Özel İdaresine ait araçlarla ekiplerin yolları açmak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. 

Öte yandan, kar yağışı sebebiyle Yığılca ilçesinde eğitime bir gün süreyle ara verildiği bildirildi. 

Kaynaşlı ilçesinde de sabah saatlerinde eğitime bugün ara verildiği belirtilmişti. 

Bolu Dağı'nda tırların geçişine izin verilmiyor

Bolu Dağı’nda gece geç saatlerde başlayan kar yağışı nedeniyle tırların geçişine izin verilmiyor. Polis ekipleri Kaynaşlı ilçesinde tırları tesislere geri gönderiyor.

Yurdun büyük bir bölümünde etkili olan kar yağışı Düzce’de etkili oluyor. Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahlarından olan Bolu Dağında da etkili olan kar yağışı nedeniyle polis ekipleri tırların geçişine izin vermiyor. Kaynaşlı ilçesinde tırlar geri gönderiliyor.

Bazı tırlar yolda kalarak trafiğin felç olmasına neden oldular. Karayolları ekipleri Bolu Dağında kar kürüme ve tuzlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Zonguldak'a ilk kar düştü 

Zonguldak’ın yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı yağdı. Kar yağışı aralıklarla devam ederken, karayolunda şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Yağan kar ile yüksek kesimler beyaza büründü. Meteoroloji yetkilerinden alınan bilgiye göre yağışların 2 gün daha süreceği öğrenildi.

Çorum'un Sungurlu İlçesi'ne ilk kar yağdı 

Çorum'un Sungurlu ilçesinde iki gündür aralıklarla etkili olan yağmur, gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında 1 dereceye düşmesiyle yerini kar yağışına bıraktı. 

Geçen hafta Sungurlu'nun yüksek kesimlere kar yağmıştı. İlçe merkezinde mevsimin ilk karı dün gece saatlerinde başladı. Gece saatlerinde başlayıp sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı sebebiyle cadde ve sokaklar beyaza bürüdü. Güne kar yağışıyla uyanan ilçe halkı, kar yağışının sevincini yaşadı.

Gümüşhane beyaz gelinliğini giydi 

Gümüşhane’de dün gece yarısı başlayan kar yağışının ardından kent merkezinde kar kalınlığı 8 santimetreye ulaşırken, ilin tamamını da beyaza büründü. 

Dün akşam saatlerinde yağmur şeklinde başlayan ve gece yarısından sonra kara dönüşen yağışla birlikte son 24 saatte metrekareye 6,2 kilogram yağış düşerken, kar kalınlığı da il merkezinde 8 santimetre olarak ölçüldü.

Gece boyunca hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 2 derece olarak gerçekleştiği Gümüşhane’de yüksek kesimlerde kar kalınlığı 20 santimetreyi geçerken en düşük hava sıcaklığı da sıfırın altında 10 derece ortalamasında gerçekleşti.

Karayolu ağında bulunan Gümüşhane-Trabzon arasındaki Zigana dağı, Gümüşhane-Şiran arasındaki Tersun dağı, Gümüşhane-Bayburt arasındaki Vauk dağı, Gümüşhane-Kelkit arasındaki Pekün dağı ve Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan dağı geçitlerinde yağış zaman zaman etkili olurken, bu geçitleri kullanan sürücüleri dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İl genelinde etkili olan yağış nedeniyle yüksek köylere ulaşımı sağlayan yollarda sorun yaşanmaması için İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin karla mücadele çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Son meteorolojik değerlendirmelere göre Gümüşhane il genelinde kar yağışının aralıklı olarak hafta sonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

SIRADAKİ HABER
}