Kırklareli haber: Çocukların ameliyat korkusuna çözüm

Kırklareli haber: Kırklareli Devlet Hastanesi'nde çocuk ve ailelerin ameliyat korkusunu yenmek için aile danışmanlığı, resim ve sanat çalışmaları, terapötik oyunlar, hikaye/kitap okuma, hastane tanıtımı gibi çalışmaları uygulanıyor.

Çocukların ameliyat korkusuna çözüm

Kırklareli Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Fatma Banu İşler, çocukların ufak da olsa bir operasyon geçirmesi veya ameliyat olması durumunun, hem anne babalar hem de çocuk için endişe verdiğini hatırlatarak, 'Ameliyata girecek çocuk, başına ne geleceğini bilmediği için endişe duyar. Bu da onda büyük bir stres ve korku yaşatır. Bir de anne babasının yaşadığı üzüntü ve endişeyi hissederse bu durumdan olumsuz yönde etkilenir ve olay travmatik bir hal alabilir. Bu kapsamda Kırklareli Devlet Hastanesi olarak çocuk gelişim uzmanımız ve doktorlarımızın işbirliği sayesinde hastanemizde ameliyat edilen çocuklar için ameliyata hazırlayıcı programlar uygulanmaya başlanmıştır. Bu programda ameliyatın içeriğine dair bilgiler doktorlar tarafından, çocuğun hastaneye yatışında, ameliyata hazırlanmasında ailenin nasıl davranması gerektiği ve çocuğu sürece hazırlama işlemleri Çocuk Gelişim Uzmanı tarafından yapılmaktadır' dedi.
Çocukların ve ailelerinin bu süreçte çok fazla kaygı duyduğunu, ameliyat sonrası yaşamda da kaygılarının devam edebileceğini belirten Çocuk Gelişim Uzmanımız Merve Tun ise, hazırlanan programda; ailenin ameliyat sürecine hazırlanması, çocuğun ameliyat sürecine hazırlanması ve hem ailenin hem çocuğun birlikte ameliyat sürecine hazırlanması gibi basamakları bulunduğunu belirtti.
Kırklareli Devlet Hastanesi'nde çocuk ve ailelerinin ameliyat korkularını yenmek için, aile danışmanlığı, resim ve sanat çalışmaları, terapötik oyunlar, hikaye/kitap okuma, hastane tanıtımı gibi çalışmaların yer aldığı bildirildi.

Çocukların ameliyat korkusuna çözümEN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

1 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

3 AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

5 Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

6 Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

7 Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

İmdada Avcı yetişti

8 İmdada Avcı yetişti

Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

9 Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'

10 Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'


SIRADAKİ HABER