HaberlerAnkara HaberleriBakan Tüfenkci, Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı'yı kabul etti

Bakan Tüfenkci, Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı'yı kabul etti - Ankara Haberleri

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ile makamında bir araya geldi. Saparbekulı, Kazakistan'ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Bakan Tüfenkci'ye Kazakistan Onur Madalyası takdim etti.

Bakan Tüfenkci, Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı'yı kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Saparbekulı'yı kabul etti. Görüşmede Tüfenkci, Türkiye Cumhuriyeti ve Kazakistan Cumhuriyeti'nin hep yakın dayanışma içinde olan kardeş ve dost iki devlet olduğuna vurgu yaptı. Tüfenkci, Türkiye ve Kazakistan'ın gümrük idarelerinin yakın işbirliği yürüttüklerine dikkat çekerek, 'Dost ve kardeş ülke Kazakistan gümrük idaresi ile iyi ilişkilerimiz ikili ve çok taraflı platformlarda önemli ortak çalışmalarımız bizim için son derece önemlidir. Özellikle Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi ve İpek Yolu girişimi gibi ortaklık işbirliklerimizi de daha artırarak geliştirdiğimizde bunun sonuçlarının hem bölgeye hem de ülkelerimize olumlu anlamda yansıyacağını düşünüyoruz. Tabii ki burada biraz çaba da sarf etmek gerekir' dedi.
Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirten Tüfenkci, 'Kazakistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına dair protokol Almatı kentinde 2 Mart 1992'de imzalanmıştı. Ne mutlu ki Türkiye- Kazakistan ilişkilerinin kuruluşunun 25'inci yıl dönümünü kutlamaktayız. 25 yıllık süreçte bu önemli coğrafyada dostane ve yakın ilişkilerimizle iyi bir örnek teşkil ettiğimize inanıyor ve işbirliğimizin gelecek dönemde de en iyi şekilde sürmesini temenni ediyorum' ifadelerini kullandı.

'Tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz'
Önümüzdeki günlerde Müsteşar Cenap Aşcı tarafından yapılacak Kazakistan ziyaretinin önemine değinen Büyükelçi Saparbekulı ise, Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu hattının aksaksız işleyebilmesi için Türkiye'nin deneyimlerinden faydalanmak istediklerini dile getirdi. Saparbekulı konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bizim açımızdan Türkiye, gümrük ve ticaret alanında çok engin tecrübesi olan ve bu tecrübesini kendi kardeş ve dost ülkeleriyle paylaşan bir ülkedir. Kazakistan ile Türkiye arasında gümrük alanında çok önemli gelişmeler görüyoruz. Gümrük alanındaki bu istisna ve tecrübeyi mutlaka ve mutlaka Kazakistan'a aktarmak istiyoruz. Bunun önceliğinde de Türk özel şirketleri olmasını istiyoruz.'
Ziyaretin sonunda Büyükelçi Saparbekulı, Kazakistan'ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Bakan Tüfenkci'ye Kazakistan Onur Madalyası takdim etti.

Bakan Tüfenkci, Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı’yı kabul etti

SIRADAKİ HABER
}