HaberlerTrabzon'dan 65 ülkeye fındık ihracatı

Trabzon'dan 65 ülkeye fındık ihracatı

Trabzon'dan bu yılın 11 ayında 65 ülkeye fındık ihraç edildi.

Trabzon'dan 65 ülkeye fındık ihracatı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, ocak-kasım döneminde Trabzon'dan 106 bin 35 ton fındık ihraç edilerek, karşılığında 760 milyon 216 bin 409 dolar gelir elde edildi.

Fındık ihracatında İtalya 159 milyon 66 bin dolarla ilk sırada yer aldı, bu ülkeyi 113 milyon 128 bin dolarla Almanya, 102 milyon 411 bin dolarla Fransa, 61 milyon 809 bin dolarla Polonya, 44 milyon 381 bin dolarla Kanada izledi.

Trabzon'dan ayrıca, Meksika, Brezilya, Norveç, Danimarka, Litvanya, Tunus, Malezya, Yeni Zelanda, Estonya, Finlandiya, Kolombiya, Singapur'un da aralarında bulunduğu 65 ülkeye ihracat yapıldı.

''Fındık ihracatında Trabzon her zaman ön planda"

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine, fındığın Türkiye ve bölge için önemli döviz girdisi sağladığını söyledi.

Gürdoğan, Trabzon'dan dünyanın bir çok bölgesine fındık gönderildiğini belirterek, "Fındık ihracatındaki en büyük payı her dönem olduğu gibi Avrupa Birliği ülkeleri almaktadır. Bu ülkelerden de İtalya ve Almanya ön plandadır." dedi.

İhracatın bir önceki yılın 11 ayına oranla miktarda yüzde 2 arttığını dile getiren Gürdoğan, "Türkiye geneli fındık ihracatının lideri olan Trabzon, tek başına toplam fındık ihracatının miktarda yüzde 43, değerde de yüzde 44'ünü gerçekleştirmektedir. Trabzon ihracat yapılan ülke çeşitliliği açısından birinci sırada yer almıştır." diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}