HaberlerAydın HaberleriElleri minik, yürekleri kocaman

Elleri minik, yürekleri kocaman - Aydın Haberleri

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünün STEM Projesi kapsamında Nazilli'de düzenlediği 'Dünya Engelliler Günü' etkinliğinde engelli büyükleri için proje hazırlayan anaokulu öğrencilerinin eserleri büyük takdir topladı.

Elleri minik, yürekleri kocaman

Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin, ilkokul, ortaokul ve liseli büyüklerinin arasında sergiledikleri eserler Aydın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Hünük tarafından da takdirle karşılandı.Nazilli Asımın Nesli Anadolu İmam Hatip Lisesinin pilot okul olarak ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında öğrenciler, STEM çalışmaları kapsamında Fen ve Matematik alanlarındaki becerilerini birleştirerek engelliler için yaptıkları projelerini sergiledi. Proje kapsamında etkinliğe Beş Eylül Ortaokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu, İsabeyli Ortaokulu ve Nazilli Özel Eğitim Mesleki Uygulama Merkezi öğrencileri, engelliler için hazırladıkları projelerini görücüye çıkardı. Etkinliğe Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Ahmet Hünük, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Cihan Koçyiğit, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Etkinlikte Fen Bilgisi Öğretmeni Ünal Küpeli hazırladığı 'Engellilerin dünü bugünü' adlı video sunumu izlendi. Küpeli sunumunun sonunda, 'Her büyük yangın bir küçük kıvılcımdan çıkar ve hiçbir engel Allah'a kul olmaya engel değildir' dedi.
Yaklaşık bir saat süren video ve slayt eşliğindeki sunumlarda Türkiye'de ve dünyada engelliler için yapılan teknolojik çalışmalar ve STEM projesi anlatıldı. Progrmaın sonunda Beş Eylül Ortaokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu ve İsabeyli Ortaokulu öğrencilerinin STEM Projesi kapsamında engelliler için hazırladığı projeler katılımcılara sergilendi. Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Cihan Koçyiğit, projenin eğitim açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, 'STEM Projesi öğrencileri A, B, C şıklarının mahkumiyetinden kurtaracak. Bu öğrenme metodu sayesinde çocuklarımız uygulayarak, yaşayarak ve yaparak öğrenecek. Yaratıcılıklarına katkıda bulunacak' dedi.

'Araştıran, soran ve üreten bir nesil yetişecek'
STEM Projesi dünyada yaygınlaşan ve ülkemizde de son birkaç yıldır yaygınlaşan bir proje olduğunu dile getiren Aydın Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı Ahmet Hünük, 'Okullarda öğrencilerimizin öğrendiği bilgileri uygulamaya dökmeleri, üretime dönüştürmeleri yani araştıran, soran ve üreten bir nesil, bir eğitim modeli ortaya koymak için çıkarılmak istenen bir proje. Çocukların öğrendikleri sadece teorik olarak aklında kalması değil, bunu özellikle matematiği, Fen Bilgisini ve bunu mühendislik fakültesine dönüştürerek sonuçta bir ürün ortaya çıkmasını istiyoruz. Bilgilerin sadece akılda kalması, bunun uygulamaya dökülmemesinin bir anlamı yok. Yani eğitimi bir anlamda sınırlandırmış oluyoruz. Önemli olan eğitimi, hayata, topluma iletkenliğe dönüştürebilmek. STEM Projesinin amacı bu. Tabii burada engellilerinde bunun işim içine katılması son derece güzel. Demek ki hayatta hiçbir engel yok. Yani engelli bir birey bu proje içinde yar alabilir. Onlarda bir eyler yapabilir, üretebilir, ortaya koyabilir. Önemli, olan bizim onların önlerini açmamız. Onlara fırsatlar imkanlar vermemiz. Bu manada öğrencilerimiz kutluyorum. Gerçekten güzel örnek projeler ortaya çıkmış. 'Engel sizsiniz' diye bitirmişler. Biz engelli çocuklarımızın önünü açtığımız sürece güzel şeyler ortaya koyacaklar. Artık günümüzde eğitim sistemi çok değişti. Artık öğrenciler bilgiye çok çabuk ulaşabiliyor. Teknolojik bir çağda yaşıyoruz. Her türlü teknik imkan ellerinin altında. Biz eğitimciler olarak bize düşen görev çocuklarımızı güzel yönlendirmek. Doğru bilgiye ulaşmayı göstermek. Biz bunu yaptığımız sürece eğitimde başarının artacağına inanıyorum. STEM Aydın'dan sonra en büyük ilçelerimiz Nazilli ve Söke'de de yaygınlaşıyor' dedi.
Hünük, anaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları projeleri de çok takdir ettiğini ifade ederek, 'İşte gelecek neslimizin kıvılcımları. Bu öğrencilerimizin elleri minik ama yürekleri kocaman. Geleceğimiz onlar sayesinde oldukça parlak' dedi.

Elleri minik, yürekleri kocaman

SIRADAKİ HABER
}