Konya haber: Konya'da usulsüz yaban tavşan avından 2 kişiye bin 630 lira ceza

Konya haber: Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde usulsüz yaban tavşanı avı yaptığı öne sürülen 2 avcıya toplamda bin 638 lira idari para ve tazminat cezası kesildi.

Konya'da usulsüz yaban tavşan avından 2 kişiye bin 630 lira ceza

Edinilen bilgiye göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı av koruma ekipleri, Cihanbeyli ilçesi, Ayışığı Özkent Genel Avlağında gerçekleştirdiği rutin av koruma ve kontrol faaliyetleri sırasında, araziye tazı köpeği salarak tüfeksiz tavşan avı yapan 2 avcının belgelerini inceledi. Yapılan inceleme ve kontrolde, ekipler şahısların avcılık belgesinin olmasına rağmen avlanma izin pullarının olmadığını saptadı. Ekipler, iki avcı hakkında usulsüz tavşan avı yapıldığı gerekçesiyle cezai işlem uyguladı. İki tavşan için avcılara bin 100 lira tazminat cezası kesildi. Her iki avcıya kişi başı da 269 liradan toplam 538 lira idari para cezası uygulandı. Toplamda avcılara kesilen ceza miktarı bin 638 lira oldu, tavşanlara ise ekipler tarafından el konuldu.
Avcıların, ekiplere Osmanlılar'dan günümüze miras olarak kalan tazıyla av yöntemi geleneğini yaşatmak için av tüfeği yerine kara avcılığı kanununun serbestlik getirmesinin ardından bu şekilde tavşan avı yapmaya başladıklarını ifade ettikleri öğrenildi. Bu av yöntemine göre, özel eğitim almış, aşı kartı da olan tazı köpeklerinin koşarak yaban tavşanlarını yakaladığı, avcıların ise köpeğin yakaladığı avını bıçakla boğazını kesmek suretiyle av faaliyetini icra ettiği öğrenildi. Avda atların ulaşım amaçlı olarak kullanıldığı, tazı köpeğiyle tüfeksiz yabani tavşan avının ise avcılık belgesi olan kişiler tarafından belirlenen zaman tahditlerine ve usullere uygun olarak avlanılması durumunda serbest olduğu, buradaki cezai işlemin ise şahısların avlanma izin pulunun olmamasından kaynaklandığı öğrenildi.

Konya’da usulsüz yaban tavşan avından 2 kişiye bin 630 lira cezaEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

3 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsunspor'a sponsor aranıyor

4 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

5 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Başkanın inadı...

6 Başkanın inadı...

Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

7 Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

Samsunlu şehit pilota İncirlik'te tören

8 Samsunlu şehit pilota İncirlik'te tören

Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

9 Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Su krizi yaşanabilir

10 Su krizi yaşanabilir


SIRADAKİ HABER