HaberlerTaşeron HaberleriTaşeronda kadro heyecanı

Taşeronda kadro heyecanı - Taşeron Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'taşerona kadro müjdesi' açıklamasını değerlendiren bazı işçi sendikaları temsilcileri, açıklamanın mutluluk verici olduğunu söyledi. Sendika temsilcileri, işçilerin artık 'Yılbaşında ihale yapılacak mı, beni işten çıkaracaklar mı?' diye düşünmeyeceklerini ve hayata daha güvenilir bakacaklarını ifade etti.

Taşeronda kadro heyecanı

Taşeron işçilerin, uzun yıllardır kadro için heyecanlı bekleyişleri önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla son buldu. Taşerona kadro verileceğini ifade eden Erdoğan’ın açıklamasını değerlendiren Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, Hak-İş İl Temsilcisi ve HİZMET-İŞ Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, kararın mutluluk verici olduğunu belirtti. DİSK Karadeniz Bölge Temsilcisi-Samsun Şube Başkanı Fahrettin Çankaya ise konunun kanunlaşması gerektiğini dile getirdi.

TEDİRGİNLİK YAŞAMAYACAKLAR

Açıklamanın kamuda çalışan işçiler için çok iyi yönde olduğunu kaydeden HİZMET-İŞ Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, belediyelerde ve taşeron firmalarda çalışan işçilerin ise boynunun bükük kaldığını ifade etti. Ancak belediyelerde çalışan işçilerle ilgili de gelişmenin olduğuna dikkat çeken Uzun, “Dışarından ihaleyle bir firmada çalışan işçiler şimdi belediyenin kendi şirketinde daimi işçi olarak çalışacak. 1 Ocak’tan sonra uygulamaya geçmesi gerekiyor, inşallah hızlı bir şekilde çalışmalar biter. Bizlerden destek isterlerse elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Bundan sonraki süreçte ‘diğer dönem sizinle çalışmayacağız’ gibi bir söylem de ortadan kalmış oldu. İhale bitmesine belli bir süre kala işçiler tedirginlik yaşamayacak. Bundan sonra bütün arkadaşlarımız emekli olana kadar çalıştıkları süre boyunca her sabah güle oynaya işine gidecek. ‘Bir sonraki ihalede benim halim ne olacak?’ demeyecek. Belediyede taşeron olarak çalışanların durumu da çok önemli, aslında biz onlar için de kadro bekliyorduk. Bu konuda biraz hayal kırıklığı yaşadık. Belediyelerin imtiyazlı şirketinde süresiz olarak devam edecekler, bu da bir nevi kadro sayılır ama kamudaki arkadaşlarımız gibi bazı durumlardan faydalanamayacaklar. Bu konuda da bir şeyler yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KUTLAMA YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın kendilerini memnun ettiğini dile getiren Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, kamuda çalışan herkesin çalıştığı yerde asıl işçi olduğunu kaydetti. Yılmaz, “Bazı maddeler var. 3 ay gibi bir süre verildi, bu sürede nasıl bir düzenleme olacak, özlük haklarıyla ilgili net bir açıklama olmadığı için detaylı bir şey söyleyemiyoruz ama yapılan açıklama taşeronları, emekçileri mutlu etti. Bu konuda önümüzdeki günlerde büyük bir kutlama yapacağız. 4-C statüsünde çalışanların özlük haklarıyla ilgili son yıllarda bazı çalışmalar yapıldı. 4 B statüsüne geçmeleri demek sözleşmeli memur statüsünde olacaklar demek, bu da artı bir gelişme. Geçici mevsimlik işçilerle ilgili de düzenleme söz konusu, çalışma süreleri 10 aya uzatıldı. Türkiye’de söylenenlere hemen seviniyoruz ya da hemen üzülüyoruz. Ancak erken sevinmek istemiyoruz, Meclis’e gelsin, yasa çıksın o zaman her şey daha net olacak. Bizim en sevindiğimiz nokta, asıl iş-yardımcı iş ayrımının yapılmaması, üvey evlat muamelesinin yok olması. Bundan sonra işçilerimiz ‘işten çıkarıldım mı?’ endişesi yaşamayacak, artık o kurumun kadrolu elemanları olacaklar. ‘Yılbaşında ihale yapılacak mı, beni işten çıkaracaklar mı?’ diye düşünmeyecekler, hayata daha güvenilir bakacaklar. İşyerlerindeki iş barışı daha fazla olacak, iş verimi artacak. Çok artıları var, bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KANAYAN YARA

DİSK Karadeniz Bölge Temsilcisi-Samsun Şube Başkanı Fahrettin Çankaya ise, taşeronun Türkiye’de kanayan bir yara olduğunu dile getirdi. Çankaya, “4-A, 4-B, 4-C şimdi de 5-E diye bir şey çıkarıyorlar. Statüsü belli olmayan ve henüz Meclis’e gelmeyen, kanunlaşmayan bir konu. Yapılan açıklamayı işçilerin menfaatine olacak bir şey olarak görmüyorum, inşallah biz yanılırız. Kanunlaşmadan ‘şu olur, bu olur’ deme gibi bir şansımız da yok. Sendikaların görüşü alınmış değil, kapalı kapılar arkasında bir şeyler konuşuluyor. İnşallah dedikleri gibi yaparlar. Biz toplu sözleşmesi olan, sendikalı olan ve taşeronun tamamen kaldırıldığı bir sistem istiyoruz, taşeron şirketlerinin kaldırılmasını istiyoruz. İşçi arkadaşlar için güzel şeyler olmasını temenni ediyoruz. Meclis’e gelsin, bakalım nasıl bir şekil alacak. Açıklamalarla olacak bir şey değil, bu konunun kanunlaşması gerekiyor” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}