HaberlerSamsun HaberleriABD amacına ulaşamayacak

ABD amacına ulaşamayacak - Samsun Haberleri

Olağanüstü toplanan Canik Belediye Meclisi, yayımladığı bildiri ile ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in Başkenti tanımasını kınadı. Başkan Genç, 'O topraklar üç dinin ortak kullanım alanı. ABD ve siyonist İsrail amaçlarına muvaffak olamayacak' dedi

ABD amacına ulaşamayacak

ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması tüm Türkiye ve tüm dünyada tepki çekerken, Canik Belediye Meclisi de Başkan Osman Genç'in çağrısıyla olağanüstü toplanarak, ABD ve İsrail'i kınadı.

BÜTÜN DİNLERİN ORTAK ALANI

Kudüs'ün başkent ilan edilmesinin bugünün meselesi olmadığını belirten Genç, "Bu topraklarda eskiden beri bütün semavi dinlerin geldiği yer Filistin toprakları. Sadece Peygamberimiz Medine'de doğdu. Diğer semavi dinler Filistin topraklarında doğdu. Bu topraklarda bin yılı aşkın inançlarını özgürce yaşayan bütün dinler bu zamana kavgasız geldiler. Son yüzyıla baktığımızda, siyonist İsrail değil başkent olmasını, o topraklara haksız şekilde gelmiştir. O topraklar bütün dinlerin ortak kutsal merkezi. İki ay önce STK'larla birlikte gitmiş olduğumuz Kudüs'te orada yaşananları bizzat müşahede ettik" diye konuştu.

İSRAİL'E ABD'DE YER VERİN

Kudüs'ü İsrail'in Başkenti ilan eden ABD'ye de seslenen Genç, "ABD'ye şunu söylüyoruz. İsrail'i madem çok istiyorsunuz, İsrail siyonistlerine ABD'de yer verin. İstediğiniz yeri de başkent yaparsınız. Ama asla Kudüs İsrail'in başkenti değil. Kıyamete kadar üç dinin kutbsal yeri olarak devam edecek. ABD başkanının açıklamasını kınıyoruz, reddediyoruz. Asla kabul etmiyoruz. Ne evrensel hukuka ne de dinsel hukuka uygun değil. Orta Doğu'da kan ve gözyaşını meydana getirme girişimi olan ABD ve siyonist İsrailin buna muvaffak olamayacak. Bütün Müslümanlar'ın birlik ve beraberlik içinde bunu çözeceğine inanıyorum" dedi.

VAR OLMA SORUNU

Kudüs’ün başkent ilan edilmesinin büyük bir facianın zeminini hazırlayacağına vurgu yapılan bildiride ayrıca, "Bu konuda alınacak olan bir karar her ne olursa olsun Kudüs’ün Filistinlilere ve Müslümanlara ait olduğu gerçeğini hiçbir zaman değiştirmeyecek. Alınan bu karar birçok olumsuz sonuçları ortaya çıkarabileceği gibi bölgede hiçbir zaman dinmeyecek bir gerginliğin fitilini de ateşleyecek. Bu olay haçlı seferlerinin günümüzde de devam ettiğinin en önemli ispatı. Artık açıkça anlaşılmıştır ki Müslümanlar için, Filistin ve Kudüs davası bir var olma sorunu. Bu olaylar karşısında tüm İslam alemi gerekli tepkiyi göstermedikçe bu tür olaylar devam edecek ve siyonizm daha da ileri gidecektir. Müslüman ülkeler bu tarz saldırı ve işgal girişimlerine karşı bir araya gelip ortak tepki, ortak güç göstermedikçe Müslümanlara yönelik zulümler, baskılar hiç bitmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

SIRADAKİ HABER
}