HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin: 'Ağır bir darbe'

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin: 'Ağır bir darbe' - Samsun Haberleri

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararına ilişkin, 'Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz' dedi

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin: 'Ağır bir darbe'

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını ve Tel-Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu kararı kınıyoruz, Atatürk’ün izindeki sosyal demokratlar olarak, tam bağımsızlıkçı anlayışın gereği her türlü emperyalist anlayışın karşısındayız" ifalerini kullandı.

TRUMP UYARILMALIYDI

ABD Başkanı Trump'ın seçim bildirgelerinde Kudüs konusunu cesaretle programına aldığını kaydeden Tekin, "Başta Ortadoğu ve Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünyaya ilan etti, neticede de seçimleri kazandı. Başta Türkiye olmak üzere Trump’ı seçim öncesi ve seçimi kazandıktan sonra kutlama sırasına giren Müslüman ülke liderleri, öncelikle Kudüs uyarısını yapmalıydı. Ayrıca goller peş peşe geldi. Trump çantasını alıp 110 milyar dolarlık silah satışına ilaveten 380 milyar dolar ticari anlaşmayı çantasına koyarken deklare edilmiş olan Kudüs’ün başkent olarak tanınmasının hiç konuşulmaması abeste iştigal" diye konuştu.

BU KARARI KINIYORUZ

Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "22 Eylül 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Amerika ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar iyi' diye beyanat veriyordu. Şimdi timsahın gözyaşları oynanıyor. Atatürk’ün izindeki sosyal demokratlar olarak, tam bağımsızlıkçı anlayışın gereği her türlü emperyalist anlayışın karşısında ve liberal ekonomi diye yutturulan İsrail ve kapitalist orjinli küresel ekonominin bu tür oyunlarına karşı daima dik ayakta durmaya devam edeceğiz. Bu yoldaki güvencemiz kapitalist dayatmalara karşı yalnız da olsak dik duruşumuz. CHP olarak, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz. Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir."

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}