Haberlerİzmir HaberleriBaşkan Pekdaş, 'Kudüs dünya mirasıdır'

Başkan Pekdaş, 'Kudüs dünya mirasıdır' - İzmir Haberleri

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına ilişkin tepkisini dile getirerek, kadim şehrin dünyanın ortak mirası olduğunu söyledi

Başkan Pekdaş, 'Kudüs dünya mirasıdır'

Konak Belediyesi'nin 2017 yılının son meclis toplantısında konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına ilişkin tepkisini dile getirdi. Meclis oturumuna geçmeden önce dünya gündemini sarsan kararla ilgili açıklama yapan Pekdaş, Kudüs'ün Birleşmiş Millet (BM) tarafından özel olarak statüsü belirlenmiş bir şehir olduğunu belirterek, kadim şehrin dünyanın ortak mirası olduğunu söyledi.
Ortadoğu'da kalıcı bir barış için dünyanın ortak mirası Kudüs'e sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Başkan Pekdaş, 'Üç semavi dinin de en önemli merkezleri Kudüs'tedir. Dini ve kültürel anlamda dünyanın ortak mirasıdır. Kudüs dünyanın her renginin temsil edildiği bir şehirdir. 1980'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak kararından sonra BM Güvenlik Konseyi bu kararı hem kınamış hem de Kudüs şehrinde diplomatik misyonun görev yapmaması gerektiği konusunda bir karar almıştı. Şimdi ABD Başkanı'nın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması, Tel-Aviv yerine diplomatik misyonun görev yaptığı şehrin Kudüs olarak kabul etmesi dünyada büyük çalkantılara neden olacaktır. Halbuki Ortadoğu'da kalıcı bir barış için bütün dünyanın ortak miras olan Kudüs'e sahip çıkılması gerekiyor. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'ya barış gelmesi mümkün değildir. Filistin sorunu da Kudüs üzerinden orada adil, kalıcı, tarihi ve manevi haklara saygı gösteren çözümü hayata geçirmekle mümkündür. Böyle bir barışı hayata geçirmek tüm ülkelerin ve BM'nin görevidir' dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin yayınladığı ortak deklarasyona destek verdiklerini de belirten Pekdaş, 'Konak Belediyesi olarak Kudüs'ün statüsü değişmemesi gerektiğini savunuyor, ayrıca Filistin sorununun da biran önce dengeli ve adil bir barışla çözülmesinin bölgenin en büyük ihtiyacı olduğuna inanıyoruz' diye konuştu.

'Ruhsat verilmedi'
Başkan Pekdaş, meclis toplantısında ayrıca İzmir 5. İdare Mahkemesi'nin 'Basmane çukuru' olarak da bilinen, Basmane'deki 20 bin 855 metrekarelik alanın mevcut imar planlarını iptal eden kararı ile ilgili de açıklamada yaptı. Mahkemenin iptal kararının ardından Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada 'Konak Belediyesi verdiği ruhsatı da hemen iptal etmelidir' şeklinde yanlış bir ifadenin yer aldığını dile getiren Pekdaş, Konak Belediyesi'nin verdiği herhangi bir ruhsatın olmadığını açıkladı. Pekdaş, 'İlgili firma TMSF'den bu alanı yaklaşık 80 milyon dolar ödeyerek aldı. Bu para neredeyse Konak Belediyesi'nin bir yıllık bütçesi kadar. Bu parayı ödeyerek bu yeri satın alan firma bizden ruhsat talebinde bulunmadı. Ortada olmayan bir ruhsattan söz ediliyor. Dolayısıyla ruhsat vermedik ki ruhsatın iptali söz konusu olsun' diyerek konuya noktayı koydu.

Başkan Pekdaş, “Kudüs dünya mirasıdır”

SIRADAKİ HABER
}