HaberlerOrdu HaberleriAK Parti'den 'Kudüs' tepkisi

AK Parti'den 'Kudüs' tepkisi - Ordu Haberleri

ABD Başkanı Trump'ın 'İsrail'in başkentini Kudüs olarak tanıdığını' belirten açıklamasına tepkiler sürüyor.

AK Parti'den 'Kudüs' tepkisi

AK Parti Ordu İl Başkanlığı, Aziziye (Yalı) Camisi'nde cuma namazı sonrası düzenlediği basın açıklamasında Trump'ın Kudüs kararının bölgede barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adım olduğu vurgulandı.
AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk yaptığı açıklamada, Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğu açıklamasını desteklediklerini belirten Çelenk, 'Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir' dedi.
Çelenk, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
'İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam'ın harem-i izzeti olan Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler, Türk'üyle, Arap'ıyla, Kürt'üyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye'nin, insanlığın silueti olan Kudüs'ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği 'Dünya 5'ten büyüktür' itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam'ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.'
Basın açıklamasına Ordu Büyükşehir Belediye başkanı Enver yılmaz, AK Parti Altınordu İlçe Başkanı İbrahim Hekim, Altınordu Belediyle Başkan Yardımcısı Fatih Evli ve kalabalık bir cemaat katıldı.

AK Parti’den "Kudüs" tepkisi

SIRADAKİ HABER
}