HaberlerSivas HaberleriSivas, Tokat ve Yozgat'ta ABD'nin Kudüs kararı protesto edildi

Sivas, Tokat ve Yozgat'ta ABD'nin Kudüs kararı protesto edildi - Sivas Haberleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Sivas, Tokat ve Yozgat'ta cuma namazı sonrasında protesto edildi.

Sivas, Tokat ve Yozgat'ta ABD'nin Kudüs kararı protesto edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler devam ediyor. Tokat Meydan Cami'nde cuma namazı çıkışında AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasına ellerinde Filistin bayrakları ile katılan vatandaşlar tekbir getirdi. AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaralamış ve bölgedeki sorunları derinleştirmiş olduğunu söyledi. Alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacağını ifade eden Başkan Polat, 'Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslamın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaktır. İslam'ın harem-i izzeti olan Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceğiz' dedi.

Sivas'ta bin kişilik protesto
Sivas'ta da cuma namazı sonrası AK Parti İl Başkanlığı, Memur-Sen İl Temsilciliği ve İnsani Yardım Vakfı'nın düzenlediği eyleme 76 sivil toplum kuruluşu destek vererek, yaklaşık bin kişi katıldı. Öğrencilerin de katıldığı eylemde İsrail ve Trump aleyhine sloganlar attı. AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin yaptığı konuşmada, 'Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklaması insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka bir sonucu olmayacaktır' diye konuştu.
Memur-Sen İl Başkanı Efe Zileli ise 'Şiddeti daha da derinleştirecek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız' şeklinde konuştu.
Kuran-ı Kerim okunması ve yapılan duanın ardından grup dağıldı.
Yozgat'ta da cuma namazı sonrası Kudüs için eylem yapıldı. AK Parti İl Teşkilatı öncülüğünde Çapanoğlu Büyük Cami'de toplanan vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'in başkentini Kudüs olarak tanımasına tepki göstererek ABD ve İsrail'i protesto etti. AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse yaptığı açıklamada, alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artıracağını söyledi. Türkiye'nin Kudüs'ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında ortaya konulan tepkinin sonuna kadar arkasında olacaklarını söyleyen Köse, 'Tüm Müslümanların Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inanıyorum' dedi.
Öte yandan, Tokat'ın Zile, Reşadiye, Niksar Yozgat'ın ise Boğazlıyan ve Akdağmadeni ilçeleriyle Sivas'ın Altınyaya ilçesinde de ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı cuma namazı sonrası protesto edildi. Niksar'da yürüyüşe katılan bazı kişilerin bayıldığı görüldü.

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta ABD’nin Kudüs kararı protesto edildi

SIRADAKİ HABER
}