HaberlerAdıyaman HaberleriVali Kalkancı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

Vali Kalkancı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması - Adıyaman Haberleri

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, günün millete ve tüm insanlık alemine barış, huzur ve adalet getirmesini dilediğini belirtti.

Vali Kalkancı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, sadece kendi vatandaşlarına değil, dünyanın tüm coğrafyalarında zulme uğrayan mazlumların güvenilir bir limanı olmaya devam edeceklerini vurgulayan Vali Kalkancı, 'İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabulünün 69'uncu yıldönümünü idrak ediyoruz.
İnsanlık tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, uluslararası düzeyde İnsan Haklarının Anayasası olarak, devletleri bu alanda ortak değerler ve ilkeler çerçevesinde birbirine yakınlaştıran en temel belgelerden birini oluşturmaktadır. Ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949'da kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insanların dil, din, ırk, renk ve hiçbir cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını garanti altına almıştır.
Ülkemiz, son yıllarda hiç bir ferdini ayrıştırmadan kapsayacak şekilde gerekli düzenlemeleri yapmış, insan hakları, temel hak ve özgürlükler noktasında önemli mesafeler almıştır.
Biz insanın kâinattaki en şerefli varlık olduğuna inanan bir medeniyetin mensubuolarak insanın sınırları aşan, sınırların ötesinde bir varlık olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, sadece kendi vatandaşlarımızın değil, dünyanın tüm coğrafyalarında ve özellikle orta doğuda komşu ülkelerimiz başta olmak üzere ötekileştirilen ve zulme uğrayan mazlumların güvenilir bir limanı olmaya devam edeceğiz.
Asırlar boyu gittiği her yere adaleti, barışı, huzuru, hakkı ve hakkaniyeti götüren aziz milletimiz bugün de bu ulvi vazifeyi hakkıyla yerine getirmektedir.
Bu çerçevede, devlet ve millet olarak insan hak ve özgürlüklerini temel alarak sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görme ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma azim ve kararlılığındayız.
Her alanda insan haklarının gözetildiği ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, 10 Aralık İnsan Hakları Gününü en kalbi duygularla kutluyor, bu anlamlı günün milletimize ve tüm insanlık aleminebarış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum' ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}