HaberlerCHP Samsun Milletvekili Zeybek: 'İnsan horlanamaz'

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: 'İnsan horlanamaz'

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, insanlar arasında ırk, din, renk, cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan yasalar önünde herkesin eşit haklara sahip olduğunu belirterek, 'İnsanlar sayılan bu sebeplerden ötürü horlanamaz, dışlanamaz, şiddete uğrayamaz' dedi.

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: 'İnsan horlanamaz'

CHP Samsun MilletvekiliKemal Zeybek, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 1948'de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin “İnsan haklarının Anayasası” olarak tanımlandığını ifade eden Zeybek, "İnsanın doğuştan sahip olduğu, devredemeyeceği hak ve özgürlükleri tanımlar. Her insanın yasalar önünde eşit olduğunu, işkence, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulmayacağını ilan eder. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası normlar kabul eder. Birleşmiş Milletler denetim ve gözetiminde hazırlanan bildirgeye imza atan her ülke bu şartların yerine getirilmesinden sorumludur. Günümüzde inanç ve kültürlerinden ötürü ötekileştiren şiddet mağduru insanların varlığını görmekteyiz" dedi.

HERKES EŞİT HAKKA SAHİP

Yaşam hakkının kutsal olduğunu, korunması ve geliştirilmese geretiğini ifade eden Zeybek, mesajında şu ifadelere yer verdi: "İletişim araçlarının zirve yaptığı günümüz dünyasında; İnsanlara yapılan haksızlığın, şiddetin gizli kalması mümkün değildir. İnsanlar arasında ırk, din, renk, cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan yasalar önünde herkes eşit haklara sahiptir. İnsanlar sayılan bu sebeplerden ötürü horlanamaz, dışlanamaz, şiddete uğrayamaz. 1948 yılında başlanan sürecin; 10 Aralık İnsan Hakları Bildirgesi koşullarının, Ülkemizde yaşayan her bireyin gelişmiş toplumlardaki bireylerle aynı hakları yaşaması ve kullanması ve dünyanın bütün toplumlarında yaşanması dileğiyle 10 Aralık İnsan Hakları günü kutlu olsun."

SIRADAKİ HABER
}