HaberlerSamsun HaberleriSamsun Valisi Kaymak: 'İnsan hakları korunmalı'

Samsun Valisi Kaymak: 'İnsan hakları korunmalı' - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, 'İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için korunup hayata geçirildiği bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutlarım' dedi.

Samsun Valisi Kaymak: 'İnsan hakları korunmalı'

Samsun ValisiOsman Kaymak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildiğini belirten Vali Kaymak, "Türkiye İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almaktadır. İnsan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi bu konuda bütün dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.İnsanlığın binlerce yılda ulaştığı demokratik ve çağdaş uygarlık düzeyinde; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları, temel evrensel değerler olarak öne çıkmıştır. Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir" dedi.

EVRENSEL DEĞER

Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla son yıllarda ülkemizde önemli adımlar atıldığını ifade eden Vali Kaymak, "En yüksek evrensel değerlerden biri olan insan haklarının korunması, geliştirilmesi hususunda herkesin ve her kurumun üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için korunup hayata geçirildiği bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım" dedi.

SIRADAKİ HABER
}