HaberlerAtamalar merkezi sınavla yapılmalı

Atamalar merkezi sınavla yapılmalı

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, idarenin takdiri ile sağlık yöneticilerini belirlemenin çeşitli sorunlar ortaya çıkardığını öne sürerek, 'Atamalar merkezi sınavla yapılmalı' dedi.

Atamalar merkezi sınavla yapılmalı

Türk Sağlık SenSamsun Şube BaşkanıErdoğan Çakmak, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticilerinin atanmasında idare takdiri ile yapılan atamaların çeşitli sorunlar ortaya çıkardığını, bu atamaların merkezi sınavla yapılması gerektiğini ifade etti.

ÜÇ AY UÇATILDI

694 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticilerinin görevlerinin sonlandırıldığını, fakat geçiş sürecinin tamamlanması adına sözleşme sürelerinin 3 ay uzatıldığını hatırlatan Çakmak, "3 ayın da tamamlanmasına rağmen bir türlü sözleşmeli yönetici atamalarının gerçekleştirilememesi nedeniyle tekrar bir uzatma yapılmış ve bu sefer süre verilmeyerek yeni görevlendirmeler yapılana kadar görevlerine devam edecekleri açıklanmıştı.

Yaşanan bu süreç idare takdiri ile tüm düzeydeki sağlık yöneticilerini belirlemenin ortaya çıkardığı bir sorundur" dedi.

LİYAKAT SAHİPLERİ GELMELİ

'İdarenin takdiri birçok müdahaleye açık bir alandır' diyen Çakmak, "Siyasilerin ve birtakım çevrelerin baskısı, yandaşların istekleri, eş dost hatırı ve kadrolaşmanın derdinde olan bazı grupların da müdahalesi işi çığırından çıkarmakta, sistemi işlemez bir hale getirmektedir.

Türkiye’nin kaderinin ehliyet ve liyakatle ne derece bağlantılı olduğu henüz daha dün kadar geride bıraktığımız felaketlerde anlaşılmıştır. Birilerinden boşalan alanlara başka birileri değilde ehliyet ve liyakat sahipleri geldiğinde ülkemizin her açıdan daha iyi olacağı şüphesizdir.
Onun için Devlet ve milletin refahı ile huzuru, kamuda adaletin tesisi adına merkezi sınavla atamaların yapılması esas olmalıdır" diye konuştu.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}