HaberlerÇYDD 37 okul ve yurttan vazgeçti

ÇYDD 37 okul ve yurttan vazgeçti

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya, ÇYDD tarafından yaptırılan ve devlete bağışlanan okulların protokollerinin yok edildiğini, tabelalarının indirildiğini ve amaçlarından farklı biçimde kullanıldığını öne sürdü. Kaya, '37 okul ve yurttan vazgeçtik. Artık onlarla ilgili bir şey yapmamız mümkün değil' dedi.

ÇYDD 37 okul ve yurttan vazgeçti

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD), "Eğitim Evi" projesi kapsamında Bafralı merhume Hayriye Yılmaz'ın bağışlarıyla yapımı gerçekleşen ÇYDD Samsun Şubesi Hayriye Yılmaz Eğitim Evi düzenlenen törenle açıldı. Törene, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya başta olmak üzere çok sayıda davetli ve STK temsilcisi katıldı. Törene aynı zamanda ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel telekonferans sistemiyle bağlanarak, tüm gönüllülere ve Cumhuriyet'e bağlı Atatürkçü ve çağdaş gençlerin yetiştirilmesine verdikleri katkılardan dolayı teşekkür etti.

BİAT ANLAYIŞIYLA MÜCADELE

ÇYDD Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen, çağdaş yaşamın savunucusu Hayriye Yılmaz’ın vefatından sonra ailesi tarafından yapılan bağışla alınan yeni binanın açılışını yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Yeni binanın sağlayacağı ilave fiziki olanaklarla öğrencilere, ÇYDD’lilere, gençlere ve Samsun halkına daha iyi hizmetler gerçekleştireceklerini ifade eden Sezen, "Her gün yapılan değişikliklerle gericileştirilen eğitim sistemimizde, yaratılmaya çalışılan sorgulanmayan, araştırmayan sadece biat eden böylesi bir anlayışla mücadele etmek ve bu yolda maddi olanakları sınırlı gençleri bulup eğitimlerine katkı verip, çağdaş demokrat, laik bir yurttaş olarak, hayata katılmalarına yardımcı olmak öncelikli görevimiz. Sizleri Sevgili Türkan Saylan öğretmenimizin bizlere öğrettiği bilinç ve sorumlulukla önümüze koyduğu 'Bir ışıkta siz yakın' öğretisine sahip çıkmaya davet ediyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE 20. EĞİTİM EVİ

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya da, dernek olarak Türkiye'nin dört bir tarafından 15 bine yakın gönüllünün destekleriyle maddi durumu iyi olmayan gençlerin okuyan, sorgulayan, araştıran, laik Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı, Atatürkçü gençler olarak yetiştirilmeleri için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Kaya, "Derneğimiz çeşitli kuruluşlarla, okullar ve yurtlar yaptırıyor ve devlete bağışlıyordu. Ama gördük ki yaptığımız protokoller yok edildi, tabelalar indirildi. Okullar ve yurtlar amacından çok farklı biçimde kullanılmaya başlandı. Bu nedenle biz de eğitim evleri projesini öne çıkartmaya karar verdik. Burs projelerimiz devam ediyor ama artık okullarımızda gericileşmiş müfredatla eğitim almak zorunda bırakılan çocuklarımıza soluk alabilecekleri, gerçekten soru sorabilecekleri, yeteneklerini ortaya çıkartıp geliştirebilecekleri ortamı doğrudan kendimiz yaratmaya karar verdik. Samsun şubemizin eğitim eviyle birlikte sayımız 20'ye ulaştı. 37 okul ve yurttan vazgeçtik. Onlarla ilgili bir şey yapmamız mümkün değil"

KARDEŞLERİ BAĞIŞLADI

Törende daha sonra binanın alımında yaptıkları bağışla ÇYDD'ye büyük bir katkı sağlayan Hayriye Yılmaz'ın kardeşleri Suat Yılmaz ve Sedat Yılmaz'a plaketlerini de Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya takdim etti. Törende ayrıca ÇYDD'ye yaptıkları bağışlar ve katkılar nedeniyle Sacit Kızılot, Cengiz Küçükaslan, Nahide Yılmaz, Ayşegül Civil Coşkuner ve İbrahim Ethem Sevinç’e plaket verilerek onurlandırıldı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}