HaberlerBalıkesir HaberleriDoğa meraklısı öğretmen Ayvalık'a 'Doğa Müzesi' kazandırdı

Doğa meraklısı öğretmen Ayvalık'a 'Doğa Müzesi' kazandırdı - Balıkesir Haberleri

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerinden Sercan Ünlü, doğa sevgisi ile ilçeye bir doğa müzesi kazandırdı.

Doğa meraklısı öğretmen Ayvalık'a 'Doğa Müzesi' kazandırdı

Ünlü, denizlerden topladığı deniz kabukları, deniz canlılarını bir araya getirerek ilginç bir koleksiyon elde ederek, koleksiyonuna yeni parçalar da ekleyerek önümüzdeki süreçte Ayvalık Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki tarihi Kız Meslek Lisesi binası'nda ilçede bir ilk olacağı belirtilen doğa müzesi oluşturacağını belirtti.
Doğa Müzesinde; doğal oluşumlar, denizlerimizde ve okyanuslarda yaşayan canlı örnekleri, madenler gibi ürünlerin bilimsel açıklamaları ile kalıcı olarak sergilenmesini amaçlayan Ünlü, hiçbir canlıyı sergilenmesi amacıyla doğal ortamından almadığını, kıyıya vuran, yaşamsal özelliğini kaybetmiş örnekleri topladığını vurguladı.
Ayvalık HEM öğretmenlerinden Sercan Ünlü, 'Ayvalık´ta yaşayan misafirlerimizin vatandaşlarımızın, ilk-ortaöğretim öğrencilerimizin, öğretmenlerin ve turistlerin ziyaret etmelerine imkân verecektir. Ayvalık bölgesi ve denizler yaşayan canlılar hakkında bilgilerinin artırılması, doğal oluşumlar, ülkemizin madenleri, endemik bitkilerimiz ile ilgili farkındalığın artırılmasına yönelik olarak, canlıların türleri ve bilimsel açıklamaları ile yer aldığı, zamanla daha da zenginleşecek bir doğa müzesi kurma hayalim vardı. Çocukluğumdan bu yana doğadan, denizlerimizden topladığım ya da aldığım doğal oluşumlar, deniz canlıları, madenler, mercanlar gibi ürünlerin kalıcı olarak sergilenmesini istiyorduk. Bu amaçla kurum müdürümüzün önerisiyle Ayvalık Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bir kulüp oluşturarak, okul aile birliğimizin de desteğiyle müzemizin ilk oluşumunu başlatıyoruz.'dedi.
Ayvalık HEM Kurum Müdürü Serkan İnce de, müzeden sorumlu olan Sercan Özcan Ünlü´ye teşekkür ederek, 'Bu adımla sonunda çok güzel bir hedefe ulaşacağız. Fikrimizi İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Güner Bahadır´a anlattığımızda kendilerinin de desteğini gördük. Aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi de çalışmalarımızda bizleri destekledi. Öğretmenlerimiz Ersin Aktuğ ve Tolga Yıldız altyapının hazırlanmasında projeye destek oldular.Bu alanda ilçemizde ve bölgemizde bu tür çalışma bulunmayıp, hazırlıkların tamamlanmasından sonra yoğun ziyaretçi alacağına inandığımız doğa müzesinin oluşturulmasında Ankara´dan Maden Tetkik Arama Kurumu da destek sunmaktadır' diye konuştu.

Doğa meraklısı öğretmen Ayvalık’a ‘Doğa Müzesi’ kazandırdı

SIRADAKİ HABER
}