HaberlerSamsun HaberleriCHP'den SAMULAŞ tepkisi

CHP'den SAMULAŞ tepkisi - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek, SAMULAŞ'ın meclise getirdiği ek sermaye teklifine tepki gösterip, '2 yıl önce SAMULAŞ kendi sermayesinden 14 milyon yedi. Meclis üyeleri bu bütçelerin denetimini yapamıyor' dedi

CHP'den SAMULAŞ tepkisi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonu aralık ayı 1. oturumu Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Komisyonda gündemdeki 38 maddeden 37'si oy birliği, biri ise oy çokluğuyla kabul edilirek meclise havale edildi.

SAMULAŞ KENDİNDEN YEDİ

Gündem maddelerinden olan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ'ın ek sermaye talebine CHP grubundan ret oyu geldi. CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek "SAMULAŞ 1 milyonluk sermayeyle 2010 yılında kuruldu. 2012 yılında sermayesi 3 milyon oldu. 2016'da da sermayeyi mecliste 23 milyona çıkardık. Şimdi de 27 milyon daha sermaye aktaracağız. Gerekçe de toplu taşımda akaryakıt temini, satışlar gibi şeyler. Bunlar çok gerçekçi gelmiyor. Bu şirkete 27 milyon sermaye aktarmadan önce mevcudunda birçok otobüs, tramvay ve işletmeler var. Bir yıllık maliyetine bakınca 38 milyon gider, 40 milyon gelir. Bu faaliyetler raporlarda sadece gelir bu, gider bu olarak yer alıyor. Bu meclis 27 milyon TL aktardığı şirketin bilançosunu görmek ister. Borç nedir, şirket bu parayı ne yapacak? Bilanço hesaplanmasını isterdik, biliyoruz ki bu şirketin 2016'da borcu 55 milyon TL. SAMULAŞ'ın sermayesi 23 milyondu ama 31.12.2016 itibariyle öz sermayesi 9 milyon TL'ydi. Yani şirket 14 milyon kendinden yemiş. Bu nedenle şirkete aktardığımız paraların denetimini yapabilmek için meclise bir veri verilmiyor. Büyükşehire bağlı devasa şirketlerimizin faaliyetleri raporlarda yer almıyor. Belediye meclis üyeleri gerekli denetimi yapamıyor. Biz bu şirketlerin borçlarını, bütçelerini bilmek zorundayız. Dolayısıyla biz bu sermayeyi parmak hesabıyla aktarmış olacağız. Denetime açık olmadığından buna ret oyu vereceğim" diye konuştu.

İlgili madde oy çokluğuyla kabul edilerek meclise havale edildi.

Zerrin SOMUNCU 

 

SIRADAKİ HABER
}