Samsun Haber: CHP'den SAMULAŞ tepkisi

Samsun Haber: Samsun Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek, SAMULAŞ'ın meclise getirdiği ek sermaye teklifine tepki gösterip, '2 yıl önce SAMULAŞ kendi sermayesinden 14 milyon yedi. Meclis üyeleri bu bütçelerin denetimini yapamıyor' dedi

CHP'den SAMULAŞ tepkisi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonu aralık ayı 1. oturumu Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Komisyonda gündemdeki 38 maddeden 37'si oy birliği, biri ise oy çokluğuyla kabul edilirek meclise havale edildi.

SAMULAŞ KENDİNDEN YEDİ

Gündem maddelerinden olan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ'ın ek sermaye talebine CHP grubundan ret oyu geldi. CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek "SAMULAŞ 1 milyonluk sermayeyle 2010 yılında kuruldu. 2012 yılında sermayesi 3 milyon oldu. 2016'da da sermayeyi mecliste 23 milyona çıkardık. Şimdi de 27 milyon daha sermaye aktaracağız. Gerekçe de toplu taşımda akaryakıt temini, satışlar gibi şeyler. Bunlar çok gerçekçi gelmiyor. Bu şirkete 27 milyon sermaye aktarmadan önce mevcudunda birçok otobüs, tramvay ve işletmeler var. Bir yıllık maliyetine bakınca 38 milyon gider, 40 milyon gelir. Bu faaliyetler raporlarda sadece gelir bu, gider bu olarak yer alıyor. Bu meclis 27 milyon TL aktardığı şirketin bilançosunu görmek ister. Borç nedir, şirket bu parayı ne yapacak? Bilanço hesaplanmasını isterdik, biliyoruz ki bu şirketin 2016'da borcu 55 milyon TL. SAMULAŞ'ın sermayesi 23 milyondu ama 31.12.2016 itibariyle öz sermayesi 9 milyon TL'ydi. Yani şirket 14 milyon kendinden yemiş. Bu nedenle şirkete aktardığımız paraların denetimini yapabilmek için meclise bir veri verilmiyor. Büyükşehire bağlı devasa şirketlerimizin faaliyetleri raporlarda yer almıyor. Belediye meclis üyeleri gerekli denetimi yapamıyor. Biz bu şirketlerin borçlarını, bütçelerini bilmek zorundayız. Dolayısıyla biz bu sermayeyi parmak hesabıyla aktarmış olacağız. Denetime açık olmadığından buna ret oyu vereceğim" diye konuştu.

İlgili madde oy çokluğuyla kabul edilerek meclise havale edildi.

Zerrin SOMUNCU 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

2 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

3 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

4 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

5 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Ladik Gölü kurtulacak

6 Ladik Gölü kurtulacak

Samsunspor'a ağır fatura

7 Samsunspor'a ağır fatura

On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

8 On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

9 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

10 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'


SIRADAKİ HABER