Samsun Haber | AK Parti Milletvekili Kurt : 'Karadeniz harekete geçecek'

Samsun Haber | AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, yerli otomobilin Samsun'da üretilmesi için Karadeniz Bölgesi'nin bakan ve milletvekillerini harekete geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

AK Parti Milletvekili Kurt : 'Karadeniz harekete geçecek'

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, yerli otomobilin Samsun'da üretilmesi adına sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın "Tershane alanında olabilir" yorumuyla ilgili konuşan Kurt, "Yer konusunun tartışılması güzel ve gerekli. Her iki alan da olabilir. Ancak Havza arazi genişliği açısından avantajlı" ifadelerini kullandı.

HER İKİ ALAN DA OLABİLİR

Yatırımcıların liman talebi olması doğrultusunda tersane alanının da gösterilebileceğini kaydeden Kurt, "Ancak oradaki alan sınırlı ve tartışılarak karar verilmesi gerekli. Geniş bir alana ihtiyaç var. Yerli otomobil için Havza dememizdeki sebep, arazinin büyüklüğü ve Karadeniz'de böyle bir alanın olmaması. Ancak her iki alan da olabilir. Havza'nın demir yoluyla limana bağlanıp lojistik açıdan daha avantajlı hale gelmesi için uğraşıyoruz. Limandan ayrı düşündüğümüz yer değil" dedi.

GÖÇ SAMSUN'DA TUTULACAK

Meclis kulislerinde hemen hemen bütün illerin yerli otomobil yatırımını konuştuğunu ve yatırımı istediğini ifade eden Kurt, "Yan sanayinin gelişmiş olduğu avantajlı olan bölgeler de var. Bizim temel tezimiz Marmara Bölgesi'ne olan göçü azaltmamız. Bunu da oraya oluşan sanayi faaliyetlerini Anadolu'nun içlerine kadar götürmek. Samsun da bu anlamda bütün Karadeniz Bölgesi'nden gelen göçü tutan bir şehir ama daha da güçlendirilmesi ve önünün açılması lazım. Samsun eskiden olduğu gibi İç Anadolu Bölgesi'nden gelen göçü de tutması lazım. Böylece nüfus açısından Marmara da rahatlar" sözlerini kaydetti.

SAMSUN'UN FARKI VAR

"Yerli otomobil yatırımını herkes kendi iline istiyor bu yatırımı ama biz Karadeniz Bölgesi'ne istiyoruz" diyen Kurt, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Bizim farkımız başlı başına bu. Karadeniz dediğimizde diğer şehirlerde bu kadar büyük bir alan bulunamayacağı için en makul yer Samsun. Biz Karadenizli milletvekilleri olarak, Karadeniz'in bakanlarını da harekete geçirmek gibi bir strateji izliyoruz. Sadece Samsun vekilleri değil, ortak akılla hareket etmek gerekir. Neticede bu yatırımı devlet değil, özel sektör yapacak. Onların da kendilerine göre talepleri olabilir. Devletin burada yönlendirmesi sağlanabilir, ilave teşviklerle mevzuatlar oluşturulabilir ve Samsun Karadeniz'in merkezi olarak ön plana çıkarılabilir. Şu anda sadece Samsun'un CHP'li, MHP'li milletvekillerini değil; Samsunla ilgili Trabzon, Ordu, Giresun, Amasya, Tokat ve diğer Karadeniz şehirlerinin milletvekillerini işin içine dahil etmeye çalışıyoruz."

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

1 Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

(Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

2 (Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

3 Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı

4 Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı

Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

5 Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

6 Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Muğla'da deprem

7 Muğla'da deprem

Üzerinde eroin bulunan şahıs gözaltına alındı

8 Üzerinde eroin bulunan şahıs gözaltına alındı

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

9 Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

Haliç Köprüsü'nde kaza: 2 yaralı

10 Haliç Köprüsü'nde kaza: 2 yaralı


SIRADAKİ HABER