HaberlerSamsun Haberleri Yerli otomobile farklı yorum

Yerli otomobile farklı yorum - Samsun Haberleri

Yerli otomobil üretimine geç kalındığını belirten DP Genel Başkan Yardımcısı Erdem Demirdağ, 'Otomobil nedir, bir atölye kuralım, birkaç arkadaşımı da yanıma alayım. Ben de otomobil yaparım' dedi.

 Yerli otomobile farklı yorum

Haberaks TV ekranlarında Burcu Düzgün Çoban’ın sunduğu Haberin Sesi programına konuk olan Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Erdem Demirdağ, yerli otomobil üretimi noktasında değerlendirme yaptı. Otomobil üretiminin eski bir teknoloji olduğuna dikkat çeken Demirdağ, otomobil üretimine geç kalındığını ifade etti. Yer tartışmalarına da değinen Demirdağ, yerli otomobilin Samsun’da üretilmesi noktasında ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarının da altını çizdi.

ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR DURUM

Yerli otomobilin üretim üssü olarak Samsun'un seçilmesinin önemli bir sanayi yatırımı olacağını dile getiren Demirdağ, bu yatırımın geleceğe yönelik büyük fayda sağlayacağını kaydetti. Demirdağ, “İstihdam ve işsizlik, bugün Samsun’un en önemli meseleleri arasında yer alıyor. Samsun’da yatırımlar var, ciddi ve başarılı yatırımcılar da var. Ancak bu yatırımların ve yatırımcı gelirlerinin, vatandaşın yaşantısına ne kadar katkısı olduğu tartışılır. Aslında bugün dünyanın geldiği teknolojik aşamalar göz önünde bulundurulduğunda bizim otomobil yapmayı konuşuyor olmamız üzüntü verici bir durum. Otomobil nedir, bir atölye kuralım, ben birkaç arkadaşımı da yanıma alayım. Ben de otomobil yaparım” ifadelerini kullandı.

VERSİN PARAYI, ALSIN ARSAYI

Otomobil üretiminin çok eski bir teknoloji olduğunu kaydeden Demirdağ, “Daha farklı teknolojiler ve ulaşım araçları üzerinde çalışılıyor olması gerekirdi. Savunma sanayi noktasında birçok ulaşım araçları yaptık, dünyanın her yerinde tercih ediliyor. Bu otomobile fazlasıyla yansıyabilirdi. Şehirlerde imar gelirleri çok yüksel elde edildi, büyükşehir rantları elde edildi. Bu rantlar o ülkenin sanayisine aktarılamadı. Müteahhittin yatına, katına, uçağına, yaşantısına heba edildi. Şehirlerde oluşan imar rantının, sanayiye aktarılmasıyla bu projeler kolaylıkla hayat bulabilirdi. Yerli otomobilin Samsun’da yapılması noktasında bizlere düşen neyse elimizden geleni yaparız. Öte yandan ‘yatırımcı gelecek, yatırımcı yer arıyor’ deniliyor. Bu adam yatırımcıysa, illa bedava mı arsa alacak, versin parasını alsın arsayı. Yatırımcı, valilikten ya da belediyelerden ‘satın alabileceğim bir yer gösterebilir misiniz?’ şeklinde yardım alabilir. Ama ‘bana yer tahsis edin’ demek olmaz. Sen neyin yatırımcısısın, kuru arsayı alamayan neyin yatırımını yapacak? Belediyenin ve vilayetin başına ekşinmesine karşıyım” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}