HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da aciller doldu taştı - Samsun Haberleri

Samsun'da mevsim değişikliğiyle birlikte hastanelerin acil servisleri soğuk algınlığı şikayetiyle dolup taştı. Hastaların yüzde 40'ının aslında acil olmayan nedenlerle acil servislere gitmesinin hizmeti kötü etkilediğini söyleyen sağlık paydaşları vatandaşları aile hekimlerine gitmeleri konusunda uyardı.

Samsun'da aciller doldu taştı

Türk Sağlık SenSamsun Şube BaşkanıErdoğan Çakmak, Samsun'da acil servislerin soğuk algınlığı şikayetiyle dolup taştığını söyledi. Çakmak, "Soğuk algınlığı hastalarının aile sağlığı merkezlerinden daha farklı ve kapsamlı bir hizmet alması söz konusu değil. Acil servislerde mucizevi bir tedavi yok" derken, Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Orhan Aydoğdu ise, birinci basamakta sağlık hizmetlerinde tedavi edilebilecek soğuk algınlığının, acil servislere gidildiğinde kamu kaynaklarında ciddi bir israfa neden olduğunu savundu.

SEVK ZİNCİRİ ŞART

Acil servislerin iklimsel değişiklikler nedeniyle her sene olduğu gibi yine yoğunluk yaşandığını kaydeden Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, "Maalesef zaten oldukça yoğun olan acillerimizde hastaların yüzde 40'ı acilleri soğuk algınlığı tedavisi için kullanıyor. Acil servislerdeki fazla ve gereksiz hasta sirkülasyonu nedeniyle, birinci basamakta çözülebilecek grip benzeri hastalıklarla bu servis meşgul edilmemeli. Aile hekimlerine gidilerek tedavi edilebilecek bir sorun, acillerdeki hizmet kalitesini de düşürüyor. 2011 yılındaki sevk zinciri ile bu sorun aşılmıştı ancak siyasi kaygılar nedeniyle bu zincir kaldırıldı. Acil servislerdeki bu tıkanıklığın en büyük sebeplerinden birisi bu zincirin olmaması. Gazi Devlet Hastanesi bölgenin acil hasta yükünü en çok çeken hastane. Günde yaklaşık bin vatandaş acilden hizmet alıyor. Bu inanılmaz bir sayı. Ancak bu sayının yüzde 40'a yakını aile hekimine veya polikliniğe gitmesi gereken hastalar. Soğuk algınlığı hastalarının aile sağlığı merkezlerinden daha farklı, daha kapsamlı bir hizmet alması söz konusu değil. Acil servislerde mucizevi bir tedavi yok. Vatandaş daha uzun süreli ve iyi şartlarda bakımı aile hekimlerinde de alabilir. Bu alışkanlık devam ettiği sürece, acillerde hizmeti kötü etkilemeye neden olacak" diye konuştu.

MİLLİ EKONOMİ ZARAR GÖRÜYOR

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Orhan Aydoğdu da acillerdeki yoğunluğun, gerçekten acil sağlık hizmeti almak zorunda olan insanların alacağı hizmet kalitesini düşürdüğünü ifade ederek, "Günde 800 hasta bakmak zorunda bir hekim arkadaşımız birtakım şeyleri gözden kaçırabilir. Acillerdeki yoğunluk genellikle soğuk algınlığı nedeniyle oluyor. Bu tip hastaların tedavi maliyetleri aile hekimlerine gittiklerinde çok düşük olurken, ikinci basamakta tahliller, filmlerle birlikte maliyet artıyor ve kamu kaynağı israfına neden oluyor aynı zamanda. Avrupa'da bu konuyla ilgili çeşitli düzenlemeler var ama bizim milli ekonomimiz bu sebeple zarar görüyor. Biz vatandaşlara her yıl grip ve zatürre aşısı öneriyoruz. Aile sağlığı merkezlerinde daha ideal şartlar var, acil servislerde yoğunluk nedeniyle vatandaşlar çok fazla beklemek zorunda kalıyor. Üstelik hastane enfeksiyonu gerçeği var, acile sağlam olarak gidip hastalık kapma olasılığı da var. Acil servislerde karşılaşılan ağır vakalar psikolojik sorunlara da neden olabilir. Soğuk algınlığı olan insanları bu tip ortamlara girmelerinin gerek olduğunu düşünmüyorum. Aile hekimleri enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi durumları, hatta gerçek acil olmayan her şeye bir çözüm bulabiliyor. Zaten aile hekimleri geniş kapsamlı tahlil gerektiğini düşündüğü durumlarda bir üst basamak sağlık hizmetine yönlendiriyor" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}