HaberlerKocaeli HaberleriBaşiskele Çocuk Üniversitesi çalışmalarına devam ediyor

Başiskele Çocuk Üniversitesi çalışmalarına devam ediyor - Kocaeli Haberleri

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz'ın Selçuklu ve Osmanlı Tarihi'nden esinlenerek Başiskele'de hayata geçirdiği 'Başiskele Çocuk Üniversitesi' hafta sonları özel yetenekli çocukları ağırlıyor.

Başiskele Çocuk Üniversitesi çalışmalarına devam ediyor

Tarihimiz incelendiğinde, üstün yetenekli öğrencilere yönelik özel eğitimler, Selçuklu döneminde 'Gulam Mektepleri'', Osmanlı döneminde, 'Enderun Mektepleri'' nde verilmekteydi. Bu okullar o dönemde devletin bilimsel, siyasi ve askeri alandaki başarılarının temelindeki en önemli kurumlar oluşturuyordu. Tarihte ve günümüzde gelişmiş ülkelerin tamamı bu çocuklarına özel eğitim veren ülkeler olduğu tespit edilmiştir.
15 Ocak 2013 tarihinde 'Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi' gündemiyle toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda, toplantıya başkanlık eden Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Edoğan, toplantı öncesinde, 'Üstün zekalı çocukların eğitimi maalesef Türkiye'nin geç kaldığı bir alan Türkiye'yi 2023 yılına taşıyacak insan kaynağı içinde kritik bir öneme sahip üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda hazırlanan strateji ve uygulama planlarını, bugünkü toplantımızda görüşeceğiz' sözleriyle konunun önemine vurgu yaptı. Bu toplantı sonrasında alınan kararlar gereği çalışmalar başlatılmıştı.
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz'da Başiskele Belediyesi olarak üstüne düşeni yapmak için Başiskele Çocuk Üniversitesini, bir sosyal sorumluluk projesi olarak Kocaeli'de ilk defa hayata geçirdi. Bu proje ile özel yetenekli çocukların, okul dışı serbest zamanlarında alacakları eğitimlerle; yaparak, yaşayarak ve eğlenerek; bilimsel ve eleştirel düşünme, sorgulama, sorun çözme gibi temel yaşam becerilerini kazanmalarının yanı sıra erken yaşta yeteneklerini keşfetmeleri ve yeteneklerine uygun alanlarda eğitim desteği almaları hedeflendi.
2017 yaz döneminde Şehitekrem Mahallesi Hürriyet Caddesi'nde 170 öğrenciyle yaz okulu düzenleyerek eğitimlerine başlayan Başiskele Çocuk Üniversitesi, 2017-2018 eğitim döneminde 215 üstün yetenekli öğrenciyle eğitim hizmetini sürdürüyor. Proje, her yıl 200 üstün yetenekli öğrencinin eğitimlere katılmasıyla sürdürülecek.

Başiskele Çocuk Üniversitesi çalışmalarına devam ediyor

SIRADAKİ HABER
}