HaberlerElazığ HaberleriElazığ TSO Başkanı Alan: ' Arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldi'

Elazığ TSO Başkanı Alan: ' Arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldi' - Elazığ Haberleri

Dava Şartı arabuluculuk sistemi ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini belirten Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Başkanı İdris Alan, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Elazığ TSO Başkanı Alan: ' Arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldi'

Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu'nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.
Arabuluculukta anlaşılan konuların tekrar dava konusu olmayacağını dile getiren Başkan Alan, 'Düzenleme ile iş dünyası zamandan tasarruf sağlayacak . İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak. Enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir. Klasik yargılama usulleri iş dünyası için büyük sorun halindeydi. İşçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacak. Tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır' dedi.
Bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini aktaran Alan, 'Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculu ile son bulacak. Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucu da bir çözüm önerisi getirebilecek. İşçi, işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler. Arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır' diye bilgi verdi.

SIRADAKİ HABER
}