Erzincan haber: Yemeklik mantar üreticiliği eğitimi verildi

Erzincan haber: Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere ve teknik elemanlara yönelik yemekli mantar üreticiliği eğitimi verildi.

Yemeklik mantar üreticiliği eğitimi verildi

İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen eğitim programına İl Müdürü Murat Şahin, çiftçiler ve teknik elemanlar katıldı. Yemeklik Mantar Yetiştiriciliği eğitimi Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri Ercan Karaduman, Ayhan Akdeniz ve Fevzi Çalışıcı tarafından verildi.
Eğitim programının açılışında konuşan İl Müdürü Murat Şahin, yemeklik mantar üretiminin Türkiye'de giderek arttığına ancak üretimin yeterli miktarda olmadığına dikkat çekti. İl Müdürü Şahin, yemeklik mantar üretiminin küçük alanlarda küçük yatırımlarla yapılabilen bir üretim olduğunu ifade ederek Erzincan'da bu sektörü geliştirmek istediklerini söyledi. Samsun'dan gelen uzmanlardan aldıkları bilgilere göre Erzincan'daki mantar tüketiminin Samsun'dan daha fazla olduğunu söyleyen İl Müdürü Şahin, 'Erzincan en azından kendi tükettiği mantarı kendisi üretebilmelidir. Biz bu potansiyele sahibiz. Yeter ki cesaretli çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz bu noktada gönüllü olsunlar. Biz kendilerine her türlü teknik yardımda bulunmaya hazırlayabiliriz. Küçük bir alanda mantar yetiştiren bir çiftçi çok rahatlıkla ailesini geçindirebilir. Bu eğitim bu açıdan son derece önemlidir' şeklinde konuştu. ,
Eğitim programında konuşan Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mantar Uzmanı Ziraat Mühendisi Ercan Karaduman ise Türkiye genelindeki mantar üretimine dair bilgiler verdi. Türkiye'nin dünyada bu alanda 16. Sırada yer aldığına dikkat çeken Karaduman, bu rakamın yetersiz olduğunu ifade ederek'ülke olarak daha çok üretmek zorundayız' dedi. Eğitim programında uzmanlar yemeklik mantar üretmenin püf noktalarını çiftçilere anlatarak pratik bilgiler verdi. Bu alanda merak edilen ve en çok yöneltilen sorular da uzmanlar tarafından cevaplandırıldı.

Yemeklik mantar üreticiliği eğitimi verildiEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Reis ailesinin acı günü

2 Reis ailesinin acı günü

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

3 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

4 Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

5 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

6 Samsunspor'da personele müjde

Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

7 Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

Samsun'da bıçaklı kavga! 2 yaralı

8 Samsun'da bıçaklı kavga! 2 yaralı

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

9 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı

10 Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı


SIRADAKİ HABER