HaberlerDüzce HaberleriDüzce'ye su yatırımları devam ediyor

Düzce'ye su yatırımları devam ediyor - Düzce Haberleri

DÜZCE(İHA) – Devlet Su İşleri'nin Düzce'de su yatırımları devam ediyor. Akçakoca ilçesinde yapılan baraj ile yıllık 5,05 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.

Düzce'ye su yatırımları devam ediyor

DSİ Genel Müdürü Murat Acu Düzce'de önemli yatırımlar yaptıklarını işaret etti. Acu son 15 yılda baraj, isale hattı inşa ettiklerini 26 derenin ıslahını tamamladıklarını bildirerek 'Tamamladığımız Akçakoca Barajı İçmesuyu İsale Hattı Akçakoca ilçesine yıllık 5,05 milyon m3 içmesuyu sağlanacaktır. Akçakoca Barajı ile Akçakoca ilçesinin 2043 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Akçakoca Barajı İçme suyu Arıtma Tesisinin yapımı devam ediyor. Akçakoca Altunçay Barajı ile Çilimli Yenivakıf Barajı'nın yapımı devam ediyor. Tamamladığımız 26 adet dere ıslahı ile Düzce şehir merkezi, 61 meskun mahal ve 42 bin 600 dekar arazi taşkınlardan koruduk. 8 adet dere ıslah çalışmasının yapımı devam ediyor'' dedi.

'Gelişim projeleri devam ediyor'
Batı Karadeniz Bölgesi için Batı Karadeniz Gelişim Projesini hayata geçirildiğini belirten Genel Müdür Acu, ''Proje Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerini kapsamaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi'ne 2019 yılı sonuna kadar 12 milyar 521 milyon TL'lik yatırım ile su alanında; 501 adet tesis yapılacak. Bu proje kapsamında Düzce'de hak ettiği hizmetleri alacaktır. Düzce'ye 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler 4 adet içme suyu tesisi, 3 adet baraj ve gölet, 2 adet sulama tesisi, 34 adet dere ıslahı, 12 adet HES olmak üzere toplam 55 tesis açılacaktır' ifadelerinde bulundu.

Düzce’ye su yatırımları devam ediyor

SIRADAKİ HABER
}