Zonguldak haber: STEM uygulamasında sertifikalarını alan öğretmenler uygulamaya başladı

Zonguldak haber: Zonguldak İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda 18-22 Aralık 2017 tarihleri arasında eğitim gören öğretmenler aldıkları eğitimleri okullarında uygulamaya başladı.

STEM uygulamasında sertifikalarını alan öğretmenler uygulamaya başladı

Zonguldak Anadolu İmam Hatip Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Serhat Ordu ile Zonguldak Şehit Gökhan Esen Anadolu Lisesi'nde matematik öğretmeni olarak görev yapan Bahadır Yılmaz, 18- 22 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 'Eğitimde STEM Uygulamalarının Kullanımı ve Eğiticilerin Eğitimi' uygulamasını öğrencilerle birlikte uygulamaya başladı.
Fen Bilgisi öğretmeni Serhat Ordu yaptığı STEM uygulamasının amacının esneklik potansiyel enerjisini paket lastiği üzerinde deneyimleyerek öğrenmek, lastikleri uç uca ekleyerek yeni bir düzenek inşa etmesini sağlamak ve bulduğu sonuçları tabloya döküp grafikleme imkânı sağlayarak matematik dersini de sürece dâhil etmek olduğunu belirterek 'Öncelikle, gruplar halinde çalışan öğrencilerimize bir miktar su dolu şişe ve paket lastikleri verildi. Öğrencilerimiz bu lastiklerin bir ucunu su şişesine bağladı, diğer ucunu atışı gerçekleştirecekleri yerin kenarına yerleştirerek şişelerin serbest düşüş yapmasına izin verdiler. Düşüş işlemini birkaç defa yaparak, şişenin düştüğü maksimum mesafeleri mezura ile ölçerek ortalamasını not aldılar. Aynı işlemi uç uca eklenen lastiklerle, lastik sayısını 2, 3, 4, 5, 6'ya çıkararak tekrar ettiler. Yaptıkları deneyler sonucunda, kullanılan lastik sayısı ve şişenin düşme mesafesi arasındaki ilişkiyi, önce tablolarına yazdılar, ardından da elde ettikleri sıralı ikilileri koordinat düzlemlerinde işaretlediler. Yere çarpmadan, yere en yakın değme mesafesine ulaşan çalışmalar, başarılı olarak nitelendirildi.' diyerek kısaca yaptığı etkinlik hakkında bilgi verdi.
Matematik öğretmeni Bahadır Yılmaz ise yaptığı etkinliğin süreci hakkında da kısa bir bilgi verdi. Yılmaz, 'Öncelikle öğrencilere bir Türkiye haritası verilmiş ve haritada belirli bir rakımı ifade eden yeşil bölgelerin gerçek alanın hesaplaması istenmiştir. Bunu için öğrenciler dörder kişilik gruplara ayrılmış ve her bir gruba birer tane cetvel, iki tane beyaz kağıt ve bir cep telefonu (internet bağlantısı için) verilmiştir. Öğrenciler verilen kağıdı öncelikler 1 santimetrelik küçük karesel bölgelere ayırdılar daha sonra hassasiyeti arttırmak için 0,5 santimetrelik karesel bölgeler kullanarak haritadaki alanı daha sonrada harita alanını gerçek alana çevirerek istenen alanı yaklaşık olarak hesapladılar. Son olarak bu çalışmalarını beyaz kağıda yazarak, yaptıkları çalışmayı tahtada sundular. Burada bulunan tahminler arasında grupların büyük bir çoğunluğunda benzerlik tespit edilmiştir' şeklinde konuştu.

STEM uygulamasında sertifikalarını alan öğretmenler uygulamaya başladıEN ÇOK OKUNANLAR

DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

1 DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

Bacada çıkan yangın korkuttu

2 Bacada çıkan yangın korkuttu

Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

3 Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

CHP'den arkeoloji tepkisi

4 CHP'den arkeoloji tepkisi

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

5 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

6 Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

7 Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

8 Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin: 'Emekli polis maaşları iyileştirilmeli'

9 MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin: 'Emekli polis maaşları iyileştirilmeli'

Samsun'da torbacılar adliyede

10 Samsun'da torbacılar adliyede


SIRADAKİ HABER