HaberlerSamsun HaberleriHalka yeni yıl hediyesi, zam

Halka yeni yıl hediyesi, zam - Samsun Haberleri

EMO Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, 'Yüzde 8,8'lik elektrik zammı, vatandaşa yeni yıl hediyesi oldu. Kar hırsının faturasını, vatandaş ödüyor' dedi

Halka yeni yıl hediyesi, zam

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak yüzde 8,8’lik elektrik zammına ilişkin açıklama yaptı. Elektriğe yapılan zammın yanlış politikalardan kaynaklandığını belirten Özdağ, elektrik enerjisinin kamusal bir hizmet olduğunu ve siyasetçi-yandaş ilişkisiyle yönetilmemesi gerektiğini vurguladı.

UCUZ VE KESİNTİSİZ OLMALI

Son 15 yıldır yandaş şirket kollaması ile yürütülen plansızlığın ve kar hırsının faturasını vatandaşın ödediğini kaydeden Başkan Özdağ, “Bugün nükleer ve kömürde dolar üzerinden çok yüksek fiyatlı alım garantileri ile uygulanan politikaların faturasını da önümüzdeki 20 yıl boyunca halkımız ödeyecek. 2017 yılında kasım ayı sonuna kadar üretilen elektriğin yüzde 38’i doğalgazdan üretildi. Ayrıca, YEKDEM üretimi toplam üretim içerisinde yüzde 15’ler düzeyinde. Her iki gerekçe de elektriğin yüzde 8,8 zamlanmasına gerekçe olamaz. Elektriğe yapılacak zammın esas gerekçesi AKP hükümetlerinin 15 yıldır yandaş şirket kollaması ile yürütülen, serbest piyasa diye plansızlığın ve kar hırsının egemen kılındığı enerji politikasıdır. Elektrik enerjisinin kamusal bir hizmet olduğu dikkate alınarak, günü birlik siyasal çıkarlardan ve siyasetçi-yandaş ilişkisinden uzak bir anlayışla yönetilmesi gerekiyor. Enerjide öncelik halkımıza ucuz, kesintisiz ve kaliteli enerji sunumu olmalı” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}