HaberlerSamsun HaberleriEzberci eğitime karşı 'İş'te Oyun'

Ezberci eğitime karşı 'İş'te Oyun' - Samsun Haberleri

Samsun'da 3 ilkokulda uygulanan 'İş'te Oyun' Projesi kapsamında 90 ilkokul öğretmenine akademik oyunlar öğretiliyor. Bu proje ile ezberci eğitimin sisteminin terk edilmesi amaçlanıyor.

Ezberci eğitime karşı 'İş'te Oyun'

Samsun'da Maarif Projesi kapsamında; Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nun öncülük ettiği ve Gazi Paşa İlkokulu ile Kazım Özdemir İlkokulu'nun destek verdiği "İş'te Oyun Projesi" uygulanmaya başladı. Proje kapsamında 3 ilkokulun 90 öğretmenine, ders işlenirken uygulanabilecek akademik oyunlar öğretildi.

OYUNLA EĞİTİM ALACAKLAR

Projenin üçüncü toplantısı Grand Amisos Otel'de gerçekleştirildi. OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esen Ersoy ve Hasan Kalyoncu, Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemre Tatlı tarafından verilen eğitimlerle ilkokul çağındaki çocukların ezberci eğitimden uzaklaşarak oyunla eğitim almaları amaçlanıyor.

TÜM OKULLARDA UYGULANACAK

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Sezai Tiryaki, Gazi Paşa İlkokulu Müdürü Erkan Altıntaş ve Kazım Özdemir İlkokulu Müdürü Yaşar Teyyare, proje ile ilgili bilgi verdi. Amaçlarının klasik öğretim teknikleri yerine yeni nesil öğretim tekniklerini uygulamak olduğunu belirten Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Sezai Tiryaki, "Bu proje ile öğretmenlerimiz ders anlatırken akademik oyunları uyguluyor. Böylece çocukları ezberci eğitim sisteminden uzaklaştırarak öğrenci ve öğretmeni merkeze alan çift taraflı etkileşimin olduğu bir sistemi uygulamış oluyorlar. Yaptığımız araştırmada bu eğitimleri alan öğrencilerle klasik yöntemleri uygulayan öğrenciler arasında ciddi farklar olduğunu gördük. Bu proje üç okulumuzda başladı ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün aldığı kararla ikinci eğitim öğretim döneminde ilimizdeki bütün ilkokullara yayılacak" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}