Bursa haber: Benlerinizi aldırmak sizi korkutmasın

Bursa haber: Vücuttaki benleri aldırmanın bir mahsuru olmadığını ifade eden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, ancak bendeki değişimin dikkat edilmediği takdirde kansere dönüşme riskinin bulunduğunu söyledi.

Benlerinizi aldırmak sizi korkutmasın

Vücuttaki benlerin kimileri için psikolojik ve estetik açıdan rahatsızlık verdiğini belirten uzmanlar benlerinden kurtulmak isteyen kişilerin mutlaka plastik cerrahi uzmanına başvurması gerektiğini söyledi. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın ben oluşumunu tetiklediğini belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, aynı zamanda genetik faktörlerinde etkin sebep olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Özcan, 'Halk arasında benlerin alınması ile kanser riski oluşacağına dair yanlış bir inanış var. Bu yanlış bilgi yüzünden birçok kişi korku ile hekime başvurmaz. Bu korku ve önemsememe ile kişi benindeki değişime dikkat etmez ise işte asıl bu durum kansere dönüşme durumunu geç fark etmeye sebep olur. Benler hızla büyüyebilir, renk değiştirebilir, şekil değiştirebilir, kabarıklaşabilir, kanayabilir. Bu tip değişimlere dikkat edilerek benler takip edilmeli ve görüldüğünde mutlaka estetik plastik cerrahi uzmanına başvurulmalıdır' dedi.
Estetik olarak görüntüsünden rahatsız olunan durumlarda benin alınması konusunda sıkça başvuru aldıklarını da belirten Özcan, 'Özellikle ben, eklem yerleri gibi fiziki rahatsızlık verecek yerde ise ve yine yerleşim yeri olarak tarak, tıraş bıçağı, gömlek yakası, pantolon kemeri ve çorap koncu gibi giysilerle tahrişe maruz kalan bölgelerde bulunuyorsa alınması gerekebilir. Cerrahi olarak çıkarılan doku parçası mutlaka histopatolojik olarak incelenmelidir. Uzman hekim tarafından doğru şekilde alınan benler hiçbir şekilde kansere sebep olmaz. Estetik cerrahi prensipleri altında yapılacak cerrahi ben alımı iz düzeyinin olabilecek en az şekilde olmasını hatta hiç olmamasını da sağlayacaktır' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Ladik Gölü kurtulacak

2 Ladik Gölü kurtulacak

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

3 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

4 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

5 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

6 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

7 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Hizmet yok, vergi çok'

8 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Hizmet yok, vergi çok'

Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

9 Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

Samsunspor'a ağır fatura

10 Samsunspor'a ağır fatura


SIRADAKİ HABER