Haberler'Sert fren' uyarısı

'Sert fren' uyarısı

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 'Direksiyon hakimiyetini kaybetmemek için karlı ve buzlu yollarda sert fren yapmayın, aniden debriyajdan ayağınızı çekmeyin' dedi.

'Sert fren' uyarısı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sürücülere uyarılarda bulunan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, yağışlı havalarda, karlı ve buzlu yollarda direksiyon hakimiyetinin kaybedilebileceğini söyledi.

HIZ YARIYA DÜŞÜRÜLMELİ

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla illerde bulunan il trafik komisyonlarının tedbir aldığını belirten Başkan Kavuran, bu kapsamda 1 Aralık’tan, 1 Nisan’a kadar tüm ticari araçların kar lastiği takması gerektiğini dile getirdi. Kavuran, “Sürücüler, kar lastiklerini taktıktan sonra araçlarında her zaman zincir, takoz, çekme halatı, ilkyardım çantası, reflektör ve yangın söndürücü gibi malzemeleri de bulundurmalı. Kış bakımları ve elektrik donanımları da mutlaka yaptırılmalı. Kış aylarında gizli buzlanma, don olayları araçlarda kayma riskini de artırıyor. Ayrıca aşırı hız ve kayganlık olmadığı takdirde direksiyon hakimiyeti kaybolmaz. Ama kış aylarında kar ve buzlanmadan dolayı direksiyon hakimiyetini kaybedebilirsiniz. Böyle bir durum yaşamamak için mutlaka karlı ve buzlu yollarda sert fren yapılmaması, aniden debriyajdan ayağın çekilmemesi gerekiyor. Öte yandan köprü ve tünellerin giriş-çıkışlarında, viyadüklerde, vadilerde, tepe üstlerinde gizli buzlanma riski olacağından araçların hız seviyeleri azaltılmalı, hız yarıya düşürülmeli. Kurallara dikkat edersek, kazaları da önlemiş oluruz” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}