Samsun Haber | Samsun Milletvekili Kurt: 'İhracat rekor kırdı'

Samsun Haber | AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, orta vadeli programda 156,5 milyar dolar olarak belirtilen 2017 ihracat hedefinin aşılarak, tarihin en yüksek ikinci yıllık ihracat seviyesi olan 157,1 milyar dolara ulaşıldığını söyledi.

Samsun Milletvekili Kurt: 'İhracat rekor kırdı'

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı aralık ayına ait dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin 2017 yılı ihracatı cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaşarak 157,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Milletvekili Kurt, 2017 yılında ihracatın en büyük payını otomotiv, makine ve mekanik cihazlarile kıymetli taşların oluşturduğunu belirterek, “2017 yılında ihracat, cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatının yapıldığı 2014 yılındaki 157,6 milyar dolardan sadece 500 milyon dolar az gerçekleşerek ikinci sırada yer aldı. İhracatımızın 23,9 milyarlık kısmını otomotiv sektörü, 14 milyar dolarlık kısmını ise makine ve mekanik cihazlar oluşturdu. En çok ihracat yaptığımız ülke Almanya, İngiltire ve Birleşik Arap Emirlikleri. İhracatımızın yarısı Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. Katma değeri yüksek otomotiv sektörü, makine ve mekanik cihazlar gibi sektörlerin ihracattaki payının yüksek olması bizleri sevindirdi. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda 2023 hedeflerimize ulaşarak, ülkemizi daha güçlü, daha müreffeh bir noktaya hep birlikte taşıyacağız” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

1 Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

2 Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

Samsunspor'da kongre günü

3 Samsunspor'da kongre günü

Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

4 Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

Samsunspor'da duygu dolu anma

5 Samsunspor'da duygu dolu anma

Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

6 Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

Karaduman'dan Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

7 Karaduman'dan Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

Şartlar eşit

8 Şartlar eşit

Sen-ben meselesi biterse...

9 Sen-ben meselesi biterse...

Atakum'dan Samsunspor'a destek geldi

10 Atakum'dan Samsunspor'a destek geldi


SIRADAKİ HABER