HaberlerTaşeron HaberleriTaşeron, hayal kırıklığı oldu

Taşeron, hayal kırıklığı oldu - Taşeron Haberleri

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, taşerona kadro konusuyla ilgili olarak, 'Sadece personele dayalı hizmet verenler kadroya geçecek, diğerleri geçmeyecek denilince hayal kırıklığına uğradık' dedi.

Taşeron, hayal kırıklığı oldu

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, son günlerde gündemi meşgul eden taşerona kadro ve yeniasgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu. Taşerona kadro konusunda hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi, asgari ücretin de yeterli olmadığını yineledi.

TAŞERON 2018'E BURUK GİRDİ

2018'e girerkentaşeron olarak çalışan tüm arkadaşlarımız kadro almanın sevinciyle çok mutluydular. 15 Aralık'ta Çalışma Bakanı bir açıklama yaptı. 'Türkiye'de artıkTaşeron kalmayacak' dedi. 22'sinde Maliye Bakanı, 'Taşerona göz aydınlığı diliyoruz. Kayıtsız, şartsız tüm taşeronlar kadroya geçecek' dedi. Ama yılbaşına ramak kala çıkan haberlerde sadece personele dayalı hizmet verenler kadroya geçecek diğerleri geçmeyecek denilince hayal kırıklığına uğradık. Yılbaşına iki gün kala Sayın Başbakan, 1 milyon 20 bin kişi alınacağını söyledi. 900 bin kişiden 1 milyon 20 bin kişiye nasıl çıktı bir anda, bu insanlar kim?" diye konuştu.

TAŞERONDA İLERLEME YOK

Taşerona 'ayrımsız kadro' dediklerini belirten Yılmaz, "Kim olursa olsun asıl ya da yardımcı ayrımsız bir şekilde herkesin kadroya alınmasını talep ettik. Cumhurbaşkanının '4C tarihe karışacak, taşeron olayını bitiriyoruz' açıklamasının ardından bizler çok mutlu olduk. İmzaların atıldığı gün tüm taşeronlar adına bayram yapacağımızı söyledik. Ama gelinen noktada ayrımsız her bir taşeronun kadroya alınması konusunda ilerleme yok ne yazık ki. Güzel sanatların bale bölümü kadroya alınıyor ama özellikle TEİAŞ ve EÜAŞ'taki arkadaşlarımızın bu kadrolaşmanın dışında tutulmasını bizler eleştiriyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRET

'Asgari ücrete yapılan yüzde 14'lük zam, muhalefet partilerinin diretmesiyle buralara kadar geldi' diyen Yılmaz, şunları kaydetti: "100 lira da artsa bu ülke batarmış gibi davrandılar her zaman. Bin liradan bin 603 liraya geldi. Üç yılda yüzde 60'lık bir artış oldu. Demek ki neymiş ülke batmıyormuş. Asgari ücretli kişi bu zammı alınca yastık altında saklamayacak ki yine ülkenin çarklarını döndürecek, iç piyasada kullanılacak bu para. Eğer kıstlarsanız bu ülkenin ekonomisi düzelmez. Yüzde 14 zam verdin, yüzde 25'e yakın her şeye zam geldi. Vergi dışında bırakılsa asgari ücret yeterlidir."

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}