HaberlerSamsun HaberleriSamsun Valisi Kaymak: 'Bedava para veriyoruz'

Samsun Valisi Kaymak: 'Bedava para veriyoruz' - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'un tarımsal desteklerden en yüksek düzeyde yararlanması için bölgelerde bilgilendirme yapılması gerektiğini belirterek, 'Bedava para veriyoruz ama insanlarımız buna uygun proje hazırlayıp hibelerden yararlanamıyorlar' dedi.

Samsun Valisi Kaymak: 'Bedava para veriyoruz'

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK), Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı Programı-2 (IPARD II) üçüncü çağrı dönemi bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen,Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları katıldı.

SAMSUN PROJE BİRİNCİSİ

Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan gerçekleştirdiği sunumda, 252 milyon avro hibe verilecek çağrı döneminde tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar yapılacağını ifade ederek, bu kapsamda süt, yumurta, kırmızı et ve kanatlı et üreten tarımsal işletmelere yüzde 40'dan yüzde 70'e varan oranlarda hibe desteği sağlanacağını söyledi. Turan, "IPARD I programının uygulandığı ilk 5 yıllık süre ile IPARD II programının ilk 2 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme ve depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam yatırım tutarı yaklaşık 250 milyon TL olan 844 proje desteklendi. Bu işletmelere yaklaşık 103 milyon TL hibe tahsis edilmiş ve hak sahiplerine ödendi. Bu sektörlerde bin 660 kişinin istihdamı sağlandı. Samsun İl Koordinatörlüğü olarak IPARD-1 Dönemini desteklenen proje sayısında birinci, yapılan ödeme tutarında da ilk sıralarda tamamlamış bulunmaktayız" diye konuştu.

TARIM KAYNAKLARI AZALIYOR

Çiftçiye verilen hibe desteklerinin tarımda bilgi ve teknolojinin kullanılmasına imkan verdiğini kaydeden OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Kuran, "Herkesin aklına OMÜ denilince sağlık alanı geliyor ama OMÜ'nün çok güçlü ziraat ve veterinerlik fakülteleri var. Dolayısıyla üretimde kullanılacak bilgilerin alınabileceği birçok uzman üniversitede bulunuyor. Genelde tarımsal üretim, sanayi veya endüstriyel üretim gibi görünmüyor. Ama bugün baktığınız zaman sanayi ve bilişim teknolojileri gelişmiş olan ülkelerin tarımsal üretimleri de gelişmiştir. Aslında belki de bu gelişmelerin sonucu, tarımsal üretimlerinin gelişmiş olması. Savunma sanayi bir ülke için ne kadar stratejikse, gıda üretimi de o derece stratejik bir alan. Her ne kadar yıllar itibariyle tarımsal üretim azalıyor olsa da, bu tarımın önemsiz olduğunu göstermiyor. Tam tersine giderek daha önemli oluyor. Çünkü sürekli azalan kıt kaynaklarla artan nüfusu beslemek zorundayız. Bu da üretimin artırılmasıyla mümkün" ifadelerini kullandı.

SAMSUN'UN TARIM POTANSİYELİ YÜKSEK

Samsun'un Türkiye tarımında önemli şehirlerden birisi olduğunu belirten Samsun Valisi Osman Kaymak ise, "Samsun tarım arazilerinin genişliği, üretim kapasitesi ve ülkeye kattıklarıyla çok önemli bir yerde. Samsun Bafra ve Çarşamba ovalarıyla önemli besin kaynaklarına sahip ama bu potansiyeli çok daha iyi kullanabilir miyiz, bunun arayışı içerisindeyiz. Kaliteli, makinalaşan verimi yüksek üretimle katma değerimizi artırmanın gayreti içindeyiz. TPDK, OKA, DOKAP, Samsun Büyükşehir Belediyesi gibi kaynaklarla ilimizde daha çok verimi artırmak ve Samsun'un kendine yeten bir il haline gelmesi için çalışıyoruz. Bu çerçevede çağrı toplantılarını önemsiyoruz. Bazen çağrı yapılır ama istenilen kalitede proje üretetilmeyebilir, lütfen paydaşlarımız bu toplantıları çok dikkatli takip etsin. Proje hazırlamanın bir tekniği var, prensiplere uymayan projeler maalesef geçemiyor. O zaman da 'Adamı bulamadık geçiremedik' diyorlar. Devlet yüzde 70'lere yakın hibe veriyor. Bedava para veriyoruz ama insanlarımız buna uygun proje hazırlayıp bundan yararlanmıyorlar. 252 milyon eurodan Samsun'a ne kadar bütçe ayrılacağı belli değil ama herkes kendi bölgesini bilgilendirip daha fazla destek almaya çalışsın. Bizim insanımız zengin olduğu zaman, hepimiz zengin oluruz. İlimizin potansiyeli çok yüksek, bu potansiyelin kullanılmasına yönelik bu hibeler çok önemli" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}