HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da hakem heyetlerinde düzenleme

Samsun'da hakem heyetlerinde düzenleme - Samsun Haberleri

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, 'Tüketici hakem heyetlerine 3 bin 610 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru yapılabiliyordu, bu rakam artırıldı' dedi

Samsun'da hakem heyetlerinde düzenleme

Tüketicilerin, satın aldığı ürünle ilgili yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi noktasında kilit bir görev üstlenen tüketici hakem heyetleriyle ilgili düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme hakkında bilgi veren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, hakem heyetlerine yapılan başvuru limitinin artırıldığını belirterek, bunun tüketici için güzel bir gelişme olduğunu dile getirdi.

TÜKETİCİNİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK

6502 sayılı yasanın, 2017 yılının son ayında değişikliğe uğradığını ifade eden Başkan Yaktı, bu değişiklik kapsamında hakem heyeti limitlerinde de değişiklik yaşandığını aktardı. Yaktı, “Tüketici hakem heyetlerine 3 bin 610 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru yapılabiliyordu, bu rakam artırıldı. 4 bin 570 lira ilçe hakem heyetlerinin yetkileri, il hakem heyetlerinin yetkisi isi 6 bin 860 lira olarak değiştirildi. Tüketici lehine olan bu değişiklik, güzel bir karar. Vatandaşlarımızın dava süreleri kısalacak, bu da tüketicinin işini kolaylaştıracak” şeklinde konuştu.

KARAMSAR BİR TABLO

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere de değinen Başkan Yaktı, “İnternet alışverişleriyle ilgili bir çalışma yapıldı ve bu çalışmanın 31 Aralık 2017’e kadar sonuçlandırılması gerekiyordu. Ancak bu tarih bankaların lehine olsun diye 31 Ocak 2018’e uzatıldı. Bu düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. 2018 yılına girdik ve asgari ücrette açıklandı, bin 603 liralık ücretle acaba bakanlar veya milletvekilleri geçinebilir mi? Halka hakaret ediyorlar. 2018 yılına girer girmez, karamsar bir tabloyla karşılaştık” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}