HaberlerTek Bir Tuşa Basarak 10 Dakikada Katlanabilen Portatif Ev

Tek Bir Tuşa Basarak 10 Dakikada Katlanabilen Portatif Ev

Gün geçtikçe hemen hemen her sektörde olduğu gibi, emlak sektöründe de daha kullanışlı tasarımlara doğru bir yönelim gerçekleşiyor.

Tek Bir Tuşa Basarak 10 Dakikada Katlanabilen Portatif Ev

 Daha önce sizlere, aynen bu düşünceden yola çıkılarak meydana getirilen ve geleneksel Japon tasarımından ilham alınarak tasarlanan MUJI Hut isimli portatif evden bahsetmiştik. Ancak teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çok daha kullanışlı, teknolojik ve hayranlık uyandıran tasarımlar karşımıza çıkıyor. Mesela, yine daha önce sizlerle paylaştığımız üç boyutlu yazıcıyla 8 saatte basılan ve kendi kendine yetebilen ev bunlardan biriydi. İşte bu yazımıza konu olan portatif ev de aynen böyle bir tasarıma sahip.

Birleşik Krallık merkezli Ten Fold Engineering’in tasarladığı portatif ev, sadece tek bir tuşa basılarak 10 dakika içinde tamamen katlanabiliyor ya da açılabiliyor. Mobil ev konseptini bambaşka bir boyuta taşıyan bu katlanabilir ev, sahip olduğu hareket kolları sayesinde katlanabiliyor. Bu hareket kolları, evin şekil değiştirmesine imkan tanıyor ve bu sayede ev, farklı şekillere girebiliyor. Bunların yanı sıra evin katlanabilir birimleri, boyutlarının üç katına kadar genişleyebiliyor. Üstelik bu evler, öyle küçük alanlara da sahip değiller. Hatta bazıları, ortalama bir evden daha büyük bir alana sahip.

Ten Fold Engineerin’in tasarladığı farklı tasarımlara sahip olan bu yapılar, ev ya da ofis olarak kullanılabiliyor ve katlandıktan sonra bir kamyon aracılığıyla kolay bir şekilde taşınabiliyor. Yeterli alanın olduğu her yere kurulabilen -tabii ki yasal sınırlar çerçevesinde- bu yapılar, sahip oldukları kullanışlı tasarıma nazaran uygun bir fiyata sahipler. Bu yapıların fiyatı 129.000 dolardan başlıyor ve yapının sahip olduğu özelliklere göre bu fiyat artıyor.

Kim bilir? Belki de yakın gelecekte bu tarz portatif yapılar yaygınlaşır ve biz de bunların birinde yaşama fırsatına erişiriz. Bu tarz yapıların kurulabildiği karavan kampı benzeri, bir ücret karşılığında hizmet veren geniş alanlar da kullanıma açıldığı takdirde, bu hayalin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yok

Bu arada Ten Fold Engineering tasarladığı yapılar, sadece ev ve ofis ile sınırlı değil. Şirketin internet sitesinde kuleden merdivene, tribünden köprüye, mağazadan markete ve ağaç evinden otele kadar tam 36 farklı katlanabilir yapı yer alıyor. Ten Fold Engineering’in internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilir ve şirketin tasarladığı bu portatif yapıların tamamına göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:PAZARLAMASYON

SIRADAKİ HABER
}