HaberlerTarımdaki riske karşı sigorta

Tarımdaki riske karşı sigorta

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, tarımın riskli bir sektör olduğunu belirterek, 'Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz' dedi

Tarımdaki riske karşı sigorta

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Türkiye Tarım Sigortalar Sistemi (TARSİM) Karadeniz Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle buğday ekiminin ağırlıklı olarak gerçekleştiği Kavak, Havza, Vezirköprü ve Lâdik ilçelerinde toplam 15 köyde TARSİM bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi.

KAPSAM GENİŞLEDİ

Üreticilerin ürünlerini sigorta yaptırarak dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri tabii afetlerin getireceği zararları karşıladıklarını söyleyen TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, "Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde primin yüzde 50'si bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Ayrıca meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği yüzde 66 ve bir önceki yıl yaban domuzu zararı ve hastalıktan arîlik belgesine sahip işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı. 2017 yılında ise buğdayda kuraklık sigortası kapsamına dâhil edildi. Buğday ürününü kuraklık sigortası yaptıran çiftçilerimizin poliçe bedelinin yüzde 60’ı devletimiz tarafından ödeniyor. TARSİM her yıl büyüdükçe kapsama aldığı riskleri genişletmeye devam edecek" diye konuştu.

TARIM RİSKLİ SEKTÖR

Tarımın riskli bir sektör olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı ise, "Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan kötü hava şartları tarımsal ve hayvansal üretimimizi olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkartılan Tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak olacak şekilde yeni düzenlemeler yapılıyor. Bu yıl da buğday ürününe ilave olarak diğer serin iklim tahılları da ilçe bazlı kuraklık sigortası TARSİM kapsamına dâhil edildi. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz" dedi.

SIRADAKİ HABER
}