HaberlerMersin HaberleriLokmanoğlu: 'Arabuluculuk, iş dünyasına yeni bir soluk getirecek'

Lokmanoğlu: 'Arabuluculuk, iş dünyasına yeni bir soluk getirecek' - Mersin Haberleri

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, arabuluculuk sisteminin iş dünyasına yeni bir soluk getireceğini söyledi.

Lokmanoğlu: 'Arabuluculuk, iş dünyasına yeni bir soluk getirecek'

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak. MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren '7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi. Dava şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Lokmanoğlu, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini belirtti.
'Arabuluculukta anlaşılan konular tekrar dava konusu yapılamayacak'
Lokmanoğlu, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını dile getirerek, 'İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak. Enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir' dedi.
'Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar, işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır' diyen Lokmanoğlu, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.
Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Lokmanoğlu 'Vakit nakittir' sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti.
Taraflar bir çözüm üretemezse ne olacak?
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Lokmanoğlu, arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini ifade etti.
Yeni düzenleme ile sistem nasıl ilerleyecek?
Lokmanoğlu, yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi; 'İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesiyle birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu, yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda, toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır.'

SIRADAKİ HABER
}