HaberlerSamsun HaberleriSamsun'a 'Aile Akademisi'... Evdeki tehlike: Siber zorbalık

Samsun'a 'Aile Akademisi'... Evdeki tehlike: Siber zorbalık - Samsun Haberleri

Liv Hospital Samsun ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan 'Aile Akademisi' ilk dersini verdi. 'Akran Zorbalığı' hakkında velileri bilgilendiren Liv Hospital Samsun Psikoloğu, Uzm. Evlilik ve Aile Danışmanı Enise Öziç, siber zorbalıkla ilgili uyarılarda bulundu.

Samsun'a 'Aile Akademisi'... Evdeki tehlike: Siber zorbalık

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Liv Hospital Samsun işbirliğiyle, Samsun ve ilçelerindeki okullarda velilere yönelik hazırlanan "Aile Akademisi" ilk dersini Kazım Orbay İlkokulu'nda verdi. "Akran Zorbalığı" konulu ilk derse veliler yoğun ilgi gösterirken, programa Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Aksoy, Liv Hospital Samsun Başhekimi Op. Dr. Yılmaz Karagöz, Liv Hospital Psikoloğu, Uzm. Evlilik ve Aile Danışmanı Enise Öziç, Okul Müdürü Şahin Akın ve veliler katıldı.

ÇOCUKLARA ÖRNEK OLMALIYIZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Aksoy, "Biz okullarda ne anlatırsak anlatalım eğer bunları evde sürdüremez ve üzerine yeni bir şeyler katamazsak iyi nesiller yetiştirmekte zorlanacağız. Müdürlüğümüz eğitimlerine önce yöneticilerle sonra öğretmenlerle başladı. Şimdi de aile akademisinde velilerle bir araya geliyor. Çocuklar ebeveynlerinin söylediklerini yapmazlar. Onların yaptıklarını yaparlar. Çocuklarımızın iyi ve eğitimli bireyler olmasını istiyor isek bizler onlara davranışlarımız ile örnek olmalıyız" dedi.

ÇOCUKLARINIZ ÇOK ŞANSLI

"Aile Akademisi"nin çocuklar için çok yararlı olacağını söyleyen Liv Hospital Samsun Başhekimi Op. Dr. Yılmaz Karagöz, "Ben 7 yaşında ilkokul okumak için Ankara'ya gittim. Sürekli dışarıda ve yatılı okudum. Bu akademide öğreneceklerinizle biz çocukken kendi kendimize mücadele ettik. Bu yüzden çocuklarınız çok şanslı. Ancak ülkemizi ileri götürmek için çocuklarınızı etraftan kulaktan duyma sözlerle değil aklınızla iyi yetiştirmek zorundasınız. Bu projenin içerisinde yer almak çok mutluluk verici. Bir hastane kurmak, orayı yönetmek ve hep hasta bakmakla olmuyor. Sosyal işlere de imza atarak toplum yararına çalışmak lazım. Biz de bunun için çabalıyoruz" diye konuştu.

ŞİDDETİ ÖĞRENİYORLAR

"Akran zorbalığı" isimli bir sunum gerçekleştiren Liv Hospital Samsun Psikoloğu, Uzm. Evlilik ve Aile Danışmanı Enise Öziç, "Çocuğu sorgulamadan onu anlayarak ve dinleyerek iletişim kurulmalı. Okullarda öğretmenlerden veya rehberlik servisinden iletişim konusunda sürekli destek alabilirsiniz. Veli ve öğretmenin sürekli iletişimde olmasını çok önemsiyorum. Çocukların oynadığı bilgisayar oyunları da kontrol edilmeli. Çocuklar şiddeti bu tarz oyunlardan da öğrenebiliyor. İzlediği programları da beraber izleyin. Zorbalık tek başına fiziksel değil. Sözel, psikolojik ve günümüz çocukları siber zorbalığa maruz kalabiliyor. Çocuk evindeyken dahi internet aracılığıyla zorbalıkla karşılaşabiliyor. Çocuk sosyal medya üzerinden hakarete uğruyor, istemediği fotoğraflarının yayınlanması da siber zorbalığa giriyor. Çocuk bu tür zorluklar yaşayınca sosyal ortamdan kendisini çekiyor. Bunun verdiği dışlanmayla umutsuzluğa düşüyor. Bir yetişkin olarak çaresizlik duygusu çok kötüyken bir çocuğun bu duyguyu yaşaması inanılmaz rencide edici olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}