HaberlerYozgat HaberleriBeyin kanamasından ölen gencin organları 6 kişiye umut oldu

Beyin kanamasından ölen gencin organları 6 kişiye umut oldu - Yozgat Haberleri

Yozgat'ta beyin kanaması nedeniyle Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırılan 27 yaşındaki gencin beyin ölümü gerçekleşti. Hastanın ailesi tarafından bağışlanan organları 6 kişiye umut oldu.

Beyin kanamasından ölen gencin organları 6 kişiye umut oldu

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen Hakan Banacak'ın organları ailesi tarafından bağışlandı. Ankara'dan organ nakli için Yozgat'a gelen 7 kişilik ekip, yaklaşık 3 saat süren operasyonla beyin ölümü gerçekleşen hastanın kornea, karaciğer, böbrekleri, dalak ve kalbini aldı. Gencin ailesine teşekkür eden Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Talih, 'Beyin ölümü tanısı koyduğumuz hastanın ailesinin de onayı alındıktan sonra organ bağışı için bildirildi. Ekipler geldiler, karaciğer, böbrek, dalak, kalp ve kornea çıkartıldı. Organları hastalara umut oldu. Bu operasyon hastanemizde başarı ile gerçekleştirildi' dedi.
Hakan Bacanak'ın yakını Ali Olcay, organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, 'Ölüme çare yok. Ölüme çaresizlik hepimizin çaresizliği. Elimizden gelen bir şey yok. Bu konuda herkesin sağduyulu olmasını istiyorum. Bir can kaybettik, çaresiziz, yapabilecek bir şeyimiz yok ama bir can şifa bulsun istiyoruz. İnşallah sağlıklı bir insan tekrar hayat bulur. Bizi tek mutlu edecek o. Bütün organlarını bağışladık. İnşallah organlar hastalara uyumlu olur ve sağlık bulur diye düşünüyorum. Hakan 27 yaşındaydı. Yüksek tansiyondan hayatını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşince organları yaşadığı için biz de organlarını bağışlamak istedik. Bir insan öldüyse yaşama çaba harcayan bir insan şifa bulsun istedik' şeklinde konuştu.
Organ nakli için Ankara Tıp Fakültesinden gelen Genel Cerrah Dr. Onur Can ise, 'İki böbrek, bir karaciğer, kalbi, korneası başka insanlara faydalı olacağını ümit ediyoruz. Organlar İbn-i Sina Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi ve diğer üçüncü bir hastaneye gönderilecek' dedi.

Beyin kanamasından ölen gencin organları 6 kişiye umut oldu

SIRADAKİ HABER
}