HaberlerSamsun HaberleriZMO Samsun Şube Başkanı Tosun: 'Bu sıcaklar hayra alamet değil'

ZMO Samsun Şube Başkanı Tosun: 'Bu sıcaklar hayra alamet değil' - Samsun Haberleri

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun'un Ocak ayında yaşadığı yüksek hava sıcaklıklarının hayra alamet olmadığını belirterek, 'Şu anda kış kuraklığı yaşıyoruz. Fındık ve meyveler bu durumdan olumsuz etkilenebilir' dedi.

ZMO Samsun Şube Başkanı Tosun: 'Bu sıcaklar hayra alamet değil'

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)Samsun Şube BaşkanıHayati Tosun, Ocak ayında yaşanan hava sıcaklıklarının normal bir süreç olmadığını söyledi. Tosun, son 10 yılın sıcaklık ortalamasının 10.7 derece olduğunu ifade ederek, "Havalar belki olumlu ama tarıma olumsuz yansıyabilir" ifadelerin kullandı.

KURAK BİR SEZON DAHA GEÇİREBİLİRİZ

Tarım ürünleri açısından havaların sıcak olmasının olumsuz etkiler yaratabileceğini kaydeden Tosun, "Bu normal bir süreç değil. Özellikle tarım ürünlerinde, meyve ve fındık için erken dönemde bitkinin uyanmasıyla bundan sonra gelebilecek yoğun kış şartlarından bitkiler fizyolojik olarak olumsuz etkilenebilir. Bu dönemde bir taraftan kurak, bir taraftan da sıcak gitmesiyle takkip ettiğimiz kadarıyla son 40 yıldır bu kadar kurak bir sezon olmadı. Bu da bir taraftan olumsuz durum. Tarla bitkileri de yeterli yağış alamazsa kurak bir sezon daha geçirebiliriz. Havalar belki olumlu ama tarıma olumsuz yansıması ihtimal dahilinde" diye konuştu.

FINDIK ÜRETİCİSİNE SİGORTA UYARISI

Hava sıcaklıklarının yarım derece dahi artmasının tarımda tehlikeli olduğunu ifade eden Tosun, "Son 25 senedir böyle sıcak bir Ocak ayı görmedim. Son 10 yılda ocak ayının ortalama en yüksek sıcaklık 10.7. Samsun ise önümüzdeki hafta 16-17 dereceyi görecek. Sadece Samsun'da değil, Türkiye genelinde de yıllar bazlı ortalama sıcaklık artışı var. Şu anda yaşadığımız kış kuraklığı, toprak alması gereken suyu alamıyor. Hava böyle devam ederse, bitkiler de aldanacak ve bitkilerin biyolojik ritmi de bozulacak. Kış kuraklığı ve sonrasında olacaklarla fındıkta kayıplar yaşanabilir. Üreticelerimiz 2014 yılı gibi bir felaketi yaşamamak için TARSİM sigortasını bu sene mutlaka yaptırmalarında fayda var" dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}