HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da KESK'ten Diyanet tepkisi

Samsun'da KESK'ten Diyanet tepkisi - Samsun Haberleri

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Zehra Tangaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk istismarını, tacizini ve tecavüzünü meşrulaştırdığını iddia ederek, 'Diyanet kapatılsın, yerine çocuk parkı yapılsın' dedi

Samsun'da KESK'ten Diyanet tepkisi

KESK ve KESK'e bağlı sendikalar ile demokratik kitle örgütleri erken yaşta evlilikle ilgili yaşanan tartışmalara tepki göstermek amacıyla Samsun Vergi Dairesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK adına açıklamayı gerçekleştiren Eğitim Sen Kadın Sekreteri Zehra Tangaz, "Diyanet İşleri Başkanlığı ellerini çocuklarımızın üzerinden çekmeli" ifadelerini kullandı.

REDDEDİYORUZ

Çocuk istismarına teşvik eden yasal düzenlemeleri reddettiklerini ifade eden Tangaz, "Bilimsellikten tamamen uzak çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalı, yerine de çocuk parkı yapılmalı. Bizler, Diyanet eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı Ensar'dan, Aladağ'dan Dikili'deki yurtlardan tanıyoruz. 'Kız çocuklar 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir' açıklamasıyla Diyanet, kanunları değiştirerek gerçekleştirilmek istenen rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görerek, çocuk istismarını, tacizini ve tecavüzünü meşrulaştırıyor. Çocuklarımızın, çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız. Çocukların şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}