HaberlerOrdu HaberleriKarataş: 'Arabulucuk yeni bir soluk olacak'

Karataş: 'Arabulucuk yeni bir soluk olacak' - Ordu Haberleri

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına yeni bir soluk olacağını söyledi.

Karataş: 'Arabulucuk yeni bir soluk olacak'

Dava Şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Tayfun Karataş yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.
Başkan Karataş, İş Mahkemeleri Kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını vurguladı.
Karataş, 'İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir' dedi.

'Arabuluculuk sürecindeki gizlilik emsal kararlar oluşmasını engelleyecek'
'Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar, işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır' diyerek sözlerine devam eden Tayfun Karataş, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini kaydetti.
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Tayfun Karataş, arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}