HaberlerTaşeron HaberleriTaşeron işi kördüğüm oldu

Taşeron işi kördüğüm oldu - Taşeron Haberleri

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, Yol-İş Sendikası'na bağlı taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, 'Taşerona kadro adeta kördüğüme dönüştü' dedi.

Taşeron işi kördüğüm oldu

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, Yol-İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Şaban Çılgın ile birlikte, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

ALTINDAN FARKLI ŞEYLER ÇIKTI

Taşerona kadro konusuna bakış açılarının son günlerde karamsarlığa dönüştüğünü ifade eden Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, "Taşeron çalışan arkadaşlarımızı müracaat etmeye başladığından beri ayın 2'sinden itibaren sorunlar şöyle ortaya çıktı. Aynı kurumda çalışan bazı arkadaşlarımıza 'hayır, sizler dilekçe veremezsiniz. Sizler bu kapsamın dışındasınız' denildi. Tabi KİT'leri biliyorduk. Yayınlanan genelgede 4 ana kural vardı. Buna uyan arkadaşlarımızın dilekçelerini kabul ediyorlardı, ama bunlarda bile sorun yaşamaya başladık. 'Taşerona kadro veriyoruz'un altından çok farklı şeyler çıktı. 'Taşerona kadro' adeta kördüğüme dönüştü. İşyerlerimizde özellikle Türk-İş'e bağlı sendikaların tamamında sorunlarımız var. Ama asıl önemli olan Yol-İş Sendikamızda önemli problemler var. Yapılan çeşitli ihaleleri kapsam dışında bırakmaya yönelik adımlar atıldı" diye konuştu.

KRİTERE UYMAYAN DIŞARIDA KALDI

Yaşadıkları sıkıntı ile ilgili bilgi veren Yol-İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Şaban Çılgın, "Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak bin 200 arkadaşımız taşeronda çalışıyor. Yayınlanan KHK'ya göre çeşitli kriterler var. Hizmet alımında bazı kriterlere uymayanlar taşeron işinin dışında kaldı. Bakım onarım ihalelerimizde 679 arkadaşımız çalışıyor. İhaleler yapılırken işçilik giderlerini ihalelerin içine eklenen maddelerle yüzde 70'in altına düşürüyorlar. Bir ihalede işçilik gideriniz yüzde 70'in altındaysa kadroya geçme şansınız kalmıyor. Bu arkadaşlarımızın hepsi işçilik gideri yüzde 70'in altında olduğu için kadrodan faydalanamıyorlar. Bu uygulama yüzünden asıl işlerimizi yapan arkadaşlarımız, kadrodan yararlanamayacaklar. Maliye ve Çalışma Bakanlıklarına buradan sesleniyoruz. Bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor. Eğer giderilmezse yarın on binlerce insan hukuk yoluyla hakkını arayacaktır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}