HaberlerAyakkabı giyince böyle hissediyorsanız dikkat!

Ayakkabı giyince böyle hissediyorsanız dikkat!

Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Halıcı, yanlış ayakkabı seçiminin, başta ayak olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde ağrılara neden olduğunu söyledi.

Ayakkabı giyince böyle hissediyorsanız dikkat!

Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Bütün gün giymek zorunda kaldığımız ayakkabılar sağlığımızı önemli ölçüde etkiliyor. Prof. Dr. Mehmet Halıcı, doğru ayakkabı nasıl seçilir sorusunun cevabını verdi.

Doğru ayakkabının; ayağa içten bakıldığında görülen kavisli yapıyı yani ‘ayak ark'ı ya da ‘arkus'u kavraması gerektiğini belirten Prof. Dr. Halıcı, ayak arkını kavramayan ayakkabıların uyuşukluk, belli bölgelerde nasır oluşumu ve vücutta ağrılara kadar giden sonuçlara neden olabileceğini ifade etti.

“AYAK DİREK YERE TEMAS EDİYORSA…”

Prof. Dr. Halıcı, “Kişi ayağını yere bastığında ayağı tamamen yere temas ediyorsa bu, düztabanlıktır. Ya da ayak kavsi normalden daha yukarı çıktıysa bu da ‘anormal ark yüksekliği' dediğimiz başka bir hastalıktır. Sağlıklı bir ayakkabı bu arkusu desteklemeli, çökmesini önlemeli ve ayağın tüm noktalarına eşit olarak yük dağılımını sağlamalıdır. Eğer ayakkabı bu şartları sağlamıyor ya da sıkıyorsa uyuşukluk, yanlış noktalara yük biniyorsa nasır oluşumu, ya da dar bir ayakkabı giyiliyorsa baş parmakta çıkıntılar ve kemikleşmeyle giden ‘halluks valgus' adı verilen bir hastalık oluşur. O bakımdan, doğru ayakkabı dediğimiz ayakkabı ayağın arkus yapısını kavrayan; ayaktaki yük dağılımı noktalarına eşit yük dağılımı sağlayan ve topuğu da belli bir miktar yükseklikte tutan ayakkabı demektir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:SÖZCÜ

SIRADAKİ HABER
}